„Pondělí 11. prosince mělo být pro rodinu Vebrových všedním začátkem pracovního týdne, ale nebylo. Rodiče ráno odešli do svých zaměstnání. Ze tří školou povinných dětí doma zůstala jenom nejmladší dcera Tereza, které nebylo dobře,“ připomněla ráno osudného dne starostka Stříteže Jana Novotná (nezávislá).

V domě začalo hořet ráno, k požáru za chvíli přijelo pět jednotek hasičů. To bylo krátce před osmou hodinou. Ještě před příjezdem hasičů Terezu zachránili kolem projíždějící kominíci. „Pomohli jí z balkonu v prvním patře domu, kam duchapřítomně utekla před požárem a všude se valícím kouřem,“ dodala Novotná. Přesto se i tak nadýchala jedovatých zplodin, a na místě ji museli ošetřit zdravotníci. Z domu potom hasiči zachránili také jejího psa.

„Po necelé hodině intenzivního hašení se podařilo dostat oheň pod kontrolu. Plameny poškodily garáž, pokoj nad garáží, krov domu a také osobní vozidlo,“ vyjmenovala škody mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová. Rodinu u sebe následně ubytovali jejich příbuzní, protože ve vyhořelém domě nemohli zůstat. 

Ihned po požáru začaly práce na odklízení napáchaných škod nejenom ohněm, ale i vodou a kouřem. „Pomáhali sousedé, kamarádi, známí i neznámí lidé. Na vedení obce se začali obracet lidé s tím, že by rádi rodině finančně pomohli. Proto zastupitelstvo obce rozhodlo o zřízení veřejné sbírky a byl vytvořen transparentní účet,“ uvedla starostka Stříteže. Až do 20. března bude možné rodině poslat peníze na transparentní účet s číslem 5206026399/0800.

Ilustrační foto
Poslala kauci a nájemné, ale klíče od bytu nedostala

Peníze lze poslat i pomocí poštovní peněžní poukázky nebo je možné je osobně vhodit do zapečetěné pokladničky, která se nachází na střítežském obecním úřadě. „Celý výtěžek sbírky bude předán rodině a je určený na opravu a rekonstrukci poškozeného domu,“ řekla starostka.

Požár tehdy hasiči kompletně zlikvidovali před jedenáctou hodinou dopoledne. Na místě zasahovaly jednotky profesionálů z Jihlavy a Polné společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Dobronína, Stříteže a Štoků. Škoda byla vyčíslena na přibližně dva miliony korun.

Vyšetřovatelé pak pracovali se dvěma možnými verzemi vzniku požáru. „Potvrdilo se, že požár způsobila nedbalost v podobě nesprávného uložení popela,“ poukázala Musilová. Nešlo tedy o technickou závadu na elektroinstalaci.

První multifunkční sál.
Pasáž divadla už není staveništěm. Herci dostali novou zkušebnu