Oheň vznikl v areálu společnosti Enviropol zabývající se zpětným odběrem a následným zpracováním elektroodpadu z firem v Jihlavě, místní části Hruškovy Dvory. Hlášení o požáru přijala operátorka tísňové linky Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina ve čtvrtek kolem jedné hodiny ranní. „Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu,“ uvedla mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Ilustrační foto.
Pátrání po muži z Batelova na Jihlavsku bylo úspěšné

Na místo události vyjely profesionální jednotky ze stanic v Jihlavě, Třešti a Polné společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Dolní Cerekve, Kamenice, Luk nad Jihlavou, Stonařova a Jihlavy – Bedřichova. „Hasiči na likvidaci požáru elektroodpadu uloženého v kójích nasadili několik vodních proudů s pěnou,“ sdělila Musilová. Oheň se podařilo kolem druhé hodiny dostat pod kontrolu. Na přilehlé vodní toky hasiči nainstalovali sorpční hady. Hasiči na místě ukončili zásah po deváté ráno.

O situaci byli informováni také v okolních obcích. Například ve Velkém Beranově o necelou hodinu později místní rozhlas právě hlásil, že lidé opět mohou otevírat okna. Podle starosty Milana Pulicara ale v obci kouř cítit nebyl. „Hasiči mi volali o půl páté ráno, že se vítr různě stáčí, abychom to preventivně vyhlásili. O půl šesté jsem to hlásil,“ uvedl starosta s tím, že informaci dal i na Mobilní rozhlas a facebook.

Během rána nakonec nic cítit nebylo, starosta se přesto o situaci zajímal a dojel na kraj Velkého Beranova, aby sledoval situaci. „Točilo se to na Henčov a směrem k Polné,“ sdělil. V jinou chvíli pak lidé viděli kouř směřovat spíše na Helenín a Malý Beranov, mohlo ale také jít jen o ranní mlhu v lokalitě.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda byla předběžně vyčíslena na částku milion korun. „Jedná se o škodu způsobenou na neroztříděném elektroodpadu, střeše kóje a požární příčce,“ dodala mluvčí. „Na místo jsme povolali chemickou laboratoř Tišnov, která bude provádět měření koncentrace škodlivin v ovzduší,“ dodala mluvčí. 

V současné době probíhá v závodě interní šetření požáru, které povede ke vzniku dalších opatření, které by měly do budoucna zabránit podobným událostem. "Příčinou nočního požáru v jihlavském závodu Enviropol jsou s největší pravděpodobností akumulátory. Baterie, které jsou v dnešní době součástí velkého množství elektrozařízení, zahořely v meziskladu. K požáru tedy nedošlo při samotném zpracování elektroodpadu," uvedla firma Enviropol v zaslané tiskové zprávě.