Před měsícem bylo tolik vody, že kdyby ji šlo nachytat do zásoby, nyní by se hodila. Sucho totiž trápí i Jihlavsko, takže při pálení existuje vysoké riziko požárů. Své o tom ví i Věra Kodysová z hodického klubu seniorů, který chtěl tento týden pro své členy uspořádat výlet s táborákem u Jelena, což je místní dřevěná atrakce v nedalekém lese. „Ohýnek jsme nedělali, protože prý je zákaz. Tak jsme jenom poseděli na vyhlídce u lesa a udělali si příjemné odpoledne bez táboráku," potvrdila změnu původního plánu aktivní seniorka.

I když se podle Českého hydrometeorologického ústavu výstraha na nebezpečí požárů přímo Kraje Vysočina netýká, mohou hasiči jednotlivé případy, kdy jim lidé ohně nahlašují, posuzovat podle aktuální situace. „Zákaz dělání ohňů plošně krajem vyhlášený není, o tom rozhoduje hejtman. Ohně je možné rozdělávat, ale se zvýšenou opatrností," upozornil Miroslav Vopálenský, operační důstojník Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Hrozí sankce až 25 tisíc korun

Lidé tedy rozdělávat ohně mohou, měli by to ovšem raději předem nahlásit na příslušné operační středisko hasičů. „Operační důstojník střediska má možnost rozdělání větších ohňů kvůli nepříznivému počasí zakázat," doplnila Nicole Zaoralová z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Největší nebezpečí podle ní hrozí, když je sucho, a ještě se do toho přidá vítr, který dokáže oheň velice rychle rozšířit. Hasiči proto nyní nedoporučují rozdělávat oheň ve volné přírodě. Pokud ano, tak nejméně 50 metrů od lesa. „Pokud se dělají větší ohně, mají lidé přímo povinnost nahlásit je. V případě, že se takový oheň nenahlásí, lidé se vystavují riziku vysoké pokuty," upozornila na možnost finanční sankce Zaoralová. Lidé, kteří hasiče obejdou, oheň udělají a budou dopadeni, mohou zaplatit až pětadvacet tisíc korun pokuty.

Podle předpovědi má teplé počasí převládat nejméně do konce tohoto týdne. V pátek se mají teploty vyšplhat až k 28 stupňům Celsia.