Plné ruce práce měli o uplynulém víkendu hasiči v Kraji Vysočina. V souvislosti s počasím vyjížděli k téměř padesáti případům. Nejčastěji zasahovali na Třebíčsku a Žďársku.

V průběhu neděle je zaměstnaly hlavně stromy, které bránily plynulému provozu na silnicích. K takovým případům došlo například u Sněžného, Nového Města na Moravě nebo obce Krásněves na Žďársku.

V obci Těmice na Pelhřimovsku spadl strom na dráty telefonního vedení. Profesionální hasiči ze stanice Kamenice nad Lipou jej odstranili motorovou pilou, telefonní vedení strom nepoškodil. Všechny události se obešly bez zranění.

Elektrické vedení poškodil silný vítr v neděli po druhé hodině odpoledne mezi Litohoří a Jackovem na Třebíčsku přímo v místech, kde kabely křížily komunikaci. „Z důvodu zajištění bezpečnosti projíždějících řidičů a osob je tato silnice uzavřena. Místo bylo označeno dopravními značkami," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Dobu trvání uzavírky nedokázala vzhledem k neustávajícímu větrnému náporu odhadnout.

Vzduchem lítaly plechy

Částečně nebo na krátkou dobu ale uzavíraly silnice také popadané stromy a větve, a to již v sobotu. Hasiči na Třebíčsku proto během prvního víkendového dne zasahovali ve čtyřech případech, konkrétně v katastrech Hrotovic, Pálovic, Odunce a také v Jaroměřicích v ulici Kaunicova.

Plynulému provozu bránily dřeviny na Třebíčku také v neděli. „Hasiči likvidovali za pomoci motorových pil stromy například u Krokočína, Dešova, Valče nebo Čechočovic," líčila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Nejen stromy ale zaměstnávaly hasiče. V třebíčské ulici Sportovní odnesl vítr na nedalekou stráň plechový přístřešek, jiný střešní plech utrhl v okresním městě v ulici Nerudova.

Varování meteorologů před nebezpečným větrem platilo do nedělní osmé hodiny večerní. Jeho síla měla podle nich dosahovat až 25 metrů za sekundu. Od pondělí by jeho rychlost měla přesáhnout poloviční hodnoty jen výjimečně. „Většinou bude oblačno, na jihu kraje místy přechodně až polojasno. Nejvyšší odpolední teploty devět až třináct stupňů Celsia, na jihozápadě i více," předpověděl počasí pro pondělní den Tomáš Púčik z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.