Jedním z posledních příkladů je požár srubu na samotě poblíž Krasonic na Jihlavsku, který plameny zachvátily v neděli 20. ledna večer. Hořelo podkroví a střecha, a protože se jednalo o novou stavbu, škodu majitel odhadem vyčíslil na deset milionů korun. Na místě bylo celkem šest jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů ze širokého okolí. „Vyšetřování nedělního požáru v Krasonicích není ještě ukončeno, přesnou příčinu zatím neznáme, ale pravděpodobně k požáru došlo v souvislosti s vytápěním,“ potvrdila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Těchto událostí neubývá, stačí uvést menší přehled. Od 1. října 2018 do 22. ledna 2019 zaznamenali hasiči v kraji jednadvacet požárů komínů, dalších jedenáct požárů, kdy došlo k nesprávné manipulaci se žhavým popelem, a čtyři požáry topidel, kdy sehrálo roli nesprávné umístění nebo instalace topidla. Za období od 1. října 2017 do 22. ledna 2018 bylo těchto požárů třináct, osmnáct a dva.

Velmi nebezpečné jsou zejména neudržované komíny. Když se komín nečistí, usazují se v něm hořlavé dehty a saze. Ty pak mohou zahořet, teplota vzroste až na tisíc stupňů, komín může popraskat a není daleko ke vznícení střechy. Komíny by si také měli majitelé domů nechat pravidelně zkontrolovat od odborníků.

„V celém kraji se potýkáme s tím, že řada komínů není v řádném a provozuschopném stavu. Majitelé domů podceňují pravidelné čištění a kontroly spalinové cesty. Například v roce 2017 zapříčinily zanedbané komíny a neuspokojivý stav topidel osmačtyřicet požárů v Kraji Vysočina,“ uvedla k tomu Petra Musilová.

Čištění komína pro pevná paliva zvládne člověk s potřebným vybavením sám svépomocí, zpravidla by ho měl provádět jednou až třikrát do roka dle míry užívání. Jednou ročně je však třeba pozvat si kominíka, který spalinovou cestu zkontroluje a vydá doklad o kontrole. Pokud totiž dojde k požáru, vyšetřovatelé hasičů chtějí vidět doklad o provedení kontroly spalinové cesty. Pokud ho majitel nemovitosti nemá, hrozí mu pokuta až deset tisíc.

„Kontrolu komínů si necháváme dělat každý rok. Je to pro nás pojistka toho, že je před topnou sezónou vše v pořádku. Však už u nás ve vsi nejednou vyjížděli hasiči k požáru sazí v komíně nebo dalších jiných problémů. Je to tedy pro nás jistota. Co se týče ceny za návštěvu kominíka, zhruba sedm set korun sice není malá částka, ale dnes se holt za vše platí,“ řekla Marie Kodysová z Hodic. A doplnila, že k nim chodí stejný kominík už několik let. „Nemusím ho objednávat protože si stálé klienty hlídá, což je pohodlné,“ dodala k tomu. Požár sazí v komíně řešili hasiči v této obci například minulý týden.


Kdo by se pro kontrolu komína rozhodl nyní v topné sezoně, musí počítat s tím, že v této době mají kominíci napilno a čekací doby se prodlouží. To potvrzuje i Jan Leksa, který se pohybuje ve Žďáru nad Sázavou a okolí. „Mám svou stálou klientelu, termíny mám vypsané na měsíc dopředu. Každý den mi volá několik dalších lidí, zda bych k nim mohl zajít. Je jich třikrát více než obvykle. Musím je odmítnout, případně jim mohou doporučit jiného kolegu,“ popsal své zkušenosti Leksa.

A jaké jsou jeho čerstvé zkušenosti z kontrol komínů? „Stále se najde řada případů, kdy musím konstatovat, že jsem shledal nedostatky bránicí spolehlivému provozu a komín nelze používat,“ přidal jeden z příkladů Leksa.