Hořelo ve firmě, která se zabývá zpracováním elektroodpadu. Hasiči vyvezli ohněm zasažený materiál z boxů, ve kterých byl uskladněný. „Je na zvážení každého, zda začne větrat,“ uvedla v sobotu ráno krajská mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. V době požáru to hasiči nedoporučili. Ještě hodiny po události je v okolí cítit zápach.

Černý dým se z areálu vyvalil v pátek kolem půl páté odpoledne. Na hašení plamenů se podíleli profesionální hasiči z Jihlavy, Polné a z Třešti, dále dobrovolní z Jihlavy – Bedřichova, Luk nad Jihlavou a ze Zhoře.

Jihlavští strážníci kontrolují, zda si lidé na ulicích zakrývají nos a ústa.
Doba domlouvání skončila. Policie začíná být nekompromisní

Přijeli rovněž jejich kolegové z tišnovské chemické laboratoře. Ihned začali měřit koncentraci případných škodlivin v ovzduší na čtyřech místech v okolí. Lidé z ampliónů místních rozhlasů v Jihlavě a v obcích poblíž slyšeli důrazné doporučení, aby nevětrali.

Nakonec chemici na místech kontroly žádné škodlivé hodnoty nenaměřili. Protokoly z měření budou k dispozici v pondělí 30. března,“ řekla Musilová.

V sobotu dopoledne přijede vyšetřovatel hasičů, který bude zjišťovat, proč začalo hořet, protože příčina zatím není jasná. „Škoda je předběžně vyčíslená na pět milionů korun, nikdo se nezranil,“ doplnila mluvčí.

V tomto podniku hořelo rovněž 3. prosince 2018. Tehdy se jako příčina ukázal akumulátor v hromadě odpadu. Zrnil se jeden člověk, který se nadýchal kouře, škoda vyšplhala na dva miliony korun. I tenkrát na místo vyjížděli chemici z Tišnova, kteří nakonec nenaměřili výrazné znečištění ovzduší. Hořet začalo shodou okolností rovněž před 17. hodinou