Nesouhlasili s rozhodnutím jihlavského soudu z 9. září, který Davida Suchého uznal vinným z trestných činů poškozování cizí věci a porušování domovní svobody a poslal ho na rok do vězení.

„Odvolací soud napadený rozsudek zrušil a nově rozhodl tak, že se obžalovaný uznává vinným a zpřísnil mu trest z jednoho roku na rok a půl,“ konstatovala mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová.

Suchý se navíc musí podrobit protialkoholní léčbě a šesti poškozeným včetně pojišťoven musí zaplatit dohromady přes 1,5 milionu korun.

Rozsudek je pravomocný. Suchý se ještě může s dovoláním obrátit na Nejvyšší soud v Brně, což je ale mimořádný opravný prostředek a na uložený trest nemá odkladný účinek. Suchý tak bude muset v nejbližších dnech nastoupit na osmnáct měsíců do vězení.

Jako první podle rozsudku vlezl Suchý do rodinného domu v Batelově 4. dubna, kde zapalovačem podpálil svetr, od něhož chytl celý dům. Škoda se vyšplhala na bezmála milion korun. Zhruba o hodinu později měl podpálit nedalekou chatu. Od zapálené košile shořela prakticky celá.

Další chata hořela 18. dubna kolem půl jedné ráno. Obžalovaný měl v objektu najít papír a ten zapálit.

Po tomto požáru policie Suchého obvinila ze tří požárů a pustila ho na svobodu. Mezi tím se mu narodil syn. Další chata shořela 8. května. Policie šla najisto a Suchý skončil ve vazbě.

Suchý se původně ke všem požárům přiznal. U soudu ale otočil a tvrdil, že zapálil pouze dva objekty. Doznal se prý proto, protože si myslel, že nepůjde do vazby.

Soud mu neuvěřil, protože po zadržení přesně popsal, jak který objekt zapálil, což navíc sedělo i se zjištěními hasičů a policie. Neuvěřil mu ani odvolací soud. Stání zástupkyně Milena Smetanová se odvolala, protože původní roční trest považovala s ohledem na okolnosti a závažnost žhářského útoku za příliš mírný.