Předchozí
1 z 5
Další

 „Měl jsem vyhřezlou plotýnku, zánět kořenového nervu a necítil jsem nohu. Na operaci jsem nechtěl. Pomohla mi manželka, která je zdravotní sestrou. Společně jsme objevili masáž Dornovou metodou. Ta mi pomohla. Oba nás to nadchlo natolik, že jsme začali jezdit do Brna, abychom se to také naučili. A oba jsme si pak udělali i masérský kurz. Teď už je to deset let, co dělám maséra,“ popisuje prvopočátek svého nynějšího povolání Jiří Novák.

Foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Přestože jej práce maséra bavila a odezva jeho klientů byla velice pozitivní, ani on se nevyhnul syndromu vyhoření. „Stalo se mi to hned dvakrát. Moje práce není jen fyzická, ale i psychická. Musím při ní vydávat spoustu energie. S lidmi při masážích komunikuji a stalo se mi, že jsem se nedokázal oprostit od jejich potíží. Chtěl jsem jim co nejvíce pomoci, a to mě nakonec semlelo,“ vysvětluje masér.

Foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Aby mohl vůbec ve své práci pokračovat, musel se nejprve obrnit proti problémům druhých. A začít jim pomáhat jen do té míry, která je pro něj únosná. „Naučil jsem se neřešit jejich problémy. Dám jim ze sebe maximum, jak fyzicky, tak i psychicky. Ale na sto padesát procent jako kdysi už nejedu. Snažím se nezničit sám sebe. Začal jsem se učit práci s energiemi, které jsou kolem nás. To mi taky hodně pomohlo. A zabývám se tím i pracovně,“ říká Jiří Novák.

Foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Kromě práce má i své koníčky. Tím největším je zvelebování rodinného domu. „Mám rád, když něco dělám a práce je za mnou vidět. Pocházím z Benešova, ale na Vysočině jsem už sedmadvacet let. První část života jsem bydlel v bytě a ani ve snu by mě nenapadlo, že budu mít někdy dům na vesnici. Dostal jsem se sem díky švagrovi, se kterým jsem byl na vojně. Ale zřejmě jsem tu kdysi žil, protože jsem tu velice rychle zapustil kořeny a zvykl si na tento kraj. Doma se oba s manželkou snažíme pořád něco zvelebovat. Rád pracuji se dřevem, dělám zednické práce, obklady, prostě cokoliv,“ vyjmenovává masér, který si například vloni doma společně manželkou kompletně zrekonstruoval obývací pokoj. „Udělali jsme si ho přesně tak, jak jsme chtěli. Jsem na naši práci pyšný,“ netají se nadšením z dobře vykonané práce Jiří Novák.

Foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Podle vlastních slov moc odpočívat neumí. Je stále aktivní. „Když něco právě doma nedělám, tak vyrazím se psem ven, do přírody. Nebo na kolo. Já ani na dovolené nedokážu pořád jen ležet u moře. To pro mě není,“ usmívá se Jiří Novák.

Foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová