Hartvíkovický Oktoberfest

KDY: pátek od 18.00 a sobota od 14.00
KDE: Hartvíkovice, sportovní areál
ZA KOLIK: pátek 200 korun, sobota 250 korun dvoudenní 400 korun

Hudba, tradiční bavorské kroje, pivo z tupláku a německé speciality slibuje Oktoberfest v Hartvíkovicích. Dějištěm obdoby bavorského festivalu je sportovní areál Vzákoutí, kde si lidé užijí ochutnávky piva i další program.
Druhý ročník festivalu začíná v pátek od šesti hodin. Návštěvníci se mohou těšit na pivní soutěže a večerní zábavu s kapelou LOL. V sobotu se areál otevře od dvou hodin odpoledne, o hodinu později začne hudební program. Zahraje dechovka i kapela Q-Styl, která zakončí večer taneční zábavou. Po oba dva dny nebude chybět milá obsluha v krojích.
Festival je letos dvoudenní. „Oproti loňskému ročníku jsme přidali jeden den navíc. Důvodem je velký zájem návštěvníků. Po oba dva dny slavnost zahájíme naražením klasického dřevěného soudku. Určitě to přidá na atmosféře akce,“ míní organizátor Jaromír Zezula.


Podle něj se mnozí návštěvníci na festival těší celý rok. „Po prvním ročníku jsme zaznamenali značný ohlas. Celý rok nám lidé říkají, jak se těší, až si v Hartvíkovicích opět dají pivo z tupláku a ochutnají nějakou tu specialitu. Příjemně také všechny překvapila obsluha v krojích. Celá akce je totiž jako jedna z mála podobných, co se u nás pořádají, s obsluhou. Má to svoje kouzlo a návštěvníci navíc nemusí trávit dlouhý čas ve frontách,“ prozradil Zezula.
Pivo v tuplácích doplní německé speciality. „Přidali jsme taky více lokálních pivovarů. Letos máme na čepu osm druhů piva. Bavorský preclík je samozřejmostí, dále nabídneme třeba klobásku se zelím a typické pečené vepřové koleno,“ vypočítal Zezula.
Kromě pivních soutěží připravili pořadatelé i další zábavu pro příchozí. „Návštěvníci si budou moci vyzkoušet třeba beerpong nebo pivní loutkohru, k dispozici bude i fotokoutek. Pro nejmenší bude přichystaný skákací hrad. Nebude chybět ani hudební produkce. V pátek nás bude bavit brněnská LOL Party kapela, v sobotu pak naši staří známí Q-Style,“ dodal Zezula.

Spousta milovníků piva už blížící se víkend netrpělivě vyhlíží. „Řadu akcí pořadatelé v posledních dnech zrušili kvůli koronaviru, čekali jsme napjatě s kamarády, jak to dopadne v Hartvíkovicích. Okoberfest známe pouze z vyprávění. Těšíme se na výborné pivo a dobrou muziku,“ nechal se slyšet František Nedoma.
Hartvíkovický Oktoberfest našel inspiraci v mnichovském pivním festival. Trvá většinou šestnáct dní a obvykle končí v první říjnovou neděli. Návštěvníci tam každoročně vypijí zhruba sedm milionů tupláků piva.
Historie Okoberfestu sahá až do roku 1810. Slavnost tehdy souvisela ,se svatbou korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou.
Na podobné akce lidé chodí v tradičním bavorském oblečení, kterými jsou u mužů lederhose a u žen dirndl. Stejně tomu bude i v Hartvíkovicích.

TIPY Z JIHLAVSKA

Pivo v Brtnici
KDY: sobota od 12.00
KDE: klášterní zahrada, Brtnice

Festival malých pivovarů Pirnitzfest posunutý až na září vypukne tuto sobotu v klášterní zahradě v Brtnici. Kdo má chuť, může přijít ochutnat piva z minipivovarů, zavzpomínat na Jirku Schelingera, poslechnout pár songů od rockových legend, zasoutěžit si, pochutnat sina občerstvení a důstojně se tak rozloučit s létem. Začátek je od dvanácti hodin.

111 let MHD v Jihlavě
KDY: sobota od 8.30 a neděle
KDE: Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Po oba víkendové dny je připravený bohatý program, jako je například prohlídka starých i nových vozů MHD nebo jízdy retrolinkami. Zájemci mohou využít jízdu městskou hromadnou dopravou zdarma. V sobotu od půl deváté bude na náměstí připravený doprovodný program, odpoledne čeká na zájemce velkolepý konvoj historických vozidel. Pojede směrem na Hlavní nádraží a zpět.

Svatováclavské rozloučení se sezónou
KDY: sobota od 8.30
KDE: sraz vlakové nádraží, Jihlava
ZA KOLIK: neuvedeno

Patnáctý ročník cykloakce nazvané Svatováclavské rozloučení se sezónou se koná v sobotu v Jihlavě, start je o půl deváté ráno na hlavním vlakovém nádraží. Účastníky čeká trasa dlouhá padesát kilometrů.

Památky v Polné
KDY: sobota a neděle
KDE: Polná
ZA KOLIK: zdarma

U příležitosti Dne evropského dědictví budou zdarma přístupné památky v Polné. Zájemci mohou o víkendu navštívit a prohlédnout si Městské muzeum, dále Chrám Nanebevzetí Panny Marie a Rabínský dům a synagogu.

Den Evropské židovské kultury: Petra Ernyeiová
KDY: neděle od 17.00
KDE: synagoga, Polná

Příznivci židovské kultury se mohou těšit na nedělní pozdní odpoledne. čeká je koncert Petry Ernyeiové s názvem Židé a jazz , který rozezní synagogu v Polné.

Zahájení festivalu
KDY: pátek od 15.00
KDE: park Gustava Mahlera, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

V pátek začíná letošní ročník festivalu s názvem Hudba tisíců Mahler Jihlava 2020. Hlavní bod programu bude představovat dechový orchestr TUTTI při ZUŠ Jihlava pod vedením Jana Noska. Dále vystoupí mažoretky při Domě dětí a mládeže Jihlava a Petr Píša a Jan Nosek – dirigenti. Celý koncert se uskuteční v parku Gustava Mahlera od tří hodin odpoledne.

DALŠÍ TIPY

Havlíčkobrodsko

Otevřená huť v Tasicích
KDY: sobota i neděle od 10.00
KDE: Tasice
ZA KOLIK: 80 nebo 45 korun
Návštěvníci tasické hutě mohou o víkendu nahlédnout pod ruce sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce, který všem zájemcům předvede ukázkovou výrobu skla. Po oba dva dny v každou celou hodinu začne prohlídka sklárny. V neděli ve tři hodiny se pak mohou zájemci zúčastnit vernisáže výstavy Když dva dělají totéž. Zjistí zajímavosti o různých technikách zpracování skla. Vstupné je osmdesát korun, snížené pro děti, mládež a důchodce za pětačtyřicet korun.

Stamicovy slavnosti
KDY: pátek od 19.00 a neděle od 17.00
KDE: Sál Staré radnice, Havlíčkův Brod a kostel sv. Petra a Pavla, Úsobí
ZA KOLIK: od 120 korun

Příznivci festivalu Stamicovy slavnosti se mohou tento víkend těšit na další várku koncertů. V pátek Filharmonie Gustava Mahlera zahraje právě Mahlerovo díla, ale i dílo samotného J. V. Stamice. V nedělní podvečer se kostel sv. Petra a Pavla rozezní tóny skladby Josepha Haydna, průvodní slovo obstará charismatický herec Jan Kačer.

Žďársko

Faraónský běh na Zelenou horu
KDY: sobota od 13.00
KDE: Žďár nad Sázavou, Zelená hora
ZA KOLIK: startovné 30 korun

Milovníci aktivního pohybu se mohou zapojit do Faraónského běhu. Cílem je v co nejkratším čase vyběhnout osmdesát schodů na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou. Soutěž je rozdělená dle věkových kategorií. Vítěz s nejnižším časem získá na rok putovní pohár. Sraz je v jednu hodinu pod prvním schodem, účastníci zaplatí startovné třicet korun. 

Pelhřimovsko

Letecké setkání
KDY: sobota od 10.00
KDE: Kejžlice u Lipnice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Kdo rád obdivuje vzdušné stroje nebo je dokonce řídí, může se těšit na inspirativní setkání. Letečtí nadšenci pořádají už popáté v Kejžlicích u Lipnice setkání všech přátel letectví v sobotu od deseti hodin. Kromě možnosti obdivovat různé letecké stroje nebo si vychutnat vyhlídkový let, bude možné užít si hudbu i občerstvení. Kdo má možnost, může na akci přímo přiletět. 

Třebíčsko

Sokol Open
KDY: sobota od 10.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční zahájení nové sezóny se koná v sobotu na nádvoří sokolovny v Moravských Budějovicích. Od deseti do jedné hodiny je připravený program pro děti i dospělé, turnaje a soutěže. Následně se děti mohou těšit na promítání filmu v kinosále.