Premiéra komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku!
KDY: sobota 3. dubna od 19.00
KDE: on-line portál GoOut
ZA KOLIK: 150 nebo 300 korun

Diváci se mohou těšit na divadelní verzi ikonické české komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, kterou pro divadlo režijně zpracoval Michal Zetel. „Huhu koktejl, Bar Kochba, My jsme všichni Gogo, to jsou slovní spojení, která k mému dětství patřila stejně jako Náhorní Karabach, Jásir Arafat či Niki Lauda. Tehdy mi nedávala žádný smysl, a zatímco většinu z nich odvál čas, humor a šmrnc komedie ‚Čtyři vraždy stačí, drahoušku!‘ tu zůstal dodnes. Záhadou však nadále zůstává, proč se to jmenuje Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, ve skutečnosti jsou jich totiž desítky. Brilantní žánrovka plná černého humoru je výzvou jak pro režii, tak zejména pro soubor,“ poznamenal Zetel, který spolupracuje s divadly napříč celou Českou republikou. K Horáckému divadlu v Jihlavě se režisér připojil poprvé.

Hvězdné obsazení


A o co v bláznivé komedii jde? Hlavní hrdina středoškolský učitel Georg Camel v podání herce Ondřeje Šípka zjistí, že jakmile otevře dveře, vypadne z nich mrtvola. Zapletl se totiž nevědomky do souboje dvou gangsterských band soupeřících o šek milión dolarů. V jeho příběhu nechybí plejáda dalších zábavných postav a postaviček. Například krásná novinářka Sabrina, kterou ztvární Svetlana Hruškociová, šéfka zločinecké bandy Kate Draxlová v podání Šárky Čermákové nebo bytná paní Harringtonová. Tu si s chutí zahraje Lucie Sobotková. Petr Soumar se převlékne za komisaře Brookse a inspektor Sheridan nebude nikdo jiný než Milan Šindelář. V dalších rolích se představí Stanislav Gerstner, František Mitáš, Jakub Škrdla či Michal Kraus.

Hra vychází ze scénáře pro Divadlo Petra Bezruče z roku 2007 od dramaturgyně Ilony Smejkalová. „V této bláznivé komedii nesmí chybět situační komika, slovní gagy a notoricky známé hlášky. Jdeme ve stopách původních tvůrců, tam, kde je ve filmu střih, my domýšlíme divadelní akci, případně pointu situace. Od začátku zkoušení je pro nás nejdůležitější hravost a fantazie,“ dodala dramaturgyně Horáckého divadla Jihlava Barbora Jandová.

Tři stovky jako podpora

Přenos zprostředkovává portál GoOut a vstupenky je možné pořídit na odkazu: https://bit.ly/3lAMF0I. Diváci si mohou vybrat částku sto padesát nebo tři sta korun, a to v případě, že chtějí divadlo podpořit. „Po uhrazení vstupného dostanou diváci unikátní odkaz, na kterém mohou sledovat premiéru v reálném čase, tedy v sobotu 3. dubna od sedmi hodin večer“, doplnila mluvčí Horáckého divadla Mirka Kvíčalová.

DALŠÍ TIPY


Velikonoční procházky

Velikonoční cesta za pokladem
KDY: do pondělí 5. dubna
KDE: Telč - Lipky
ZA KOLIK: zdarma

Zájemci si mohou projít Velikonoční cestu za pokladem, která začíná na začátku Lipek v Telči a končí u kaple svatého Karla. Celý průběh je bezkontaktní, lidé budou potřebovat pouze mobilní telefon s čtečkou QR kódů. Velikonoční cesta mapuje události křesťanských Velikonoc.

Putování za velikonočním vajíčkem po Větrném Jeníkově
KDY: od 1. dubna od 14.00 do 4. dubna do 16.00
KDE: zámecké schodiště, hlavní vchod na úřad, Větrný Jeníkov
ZA KOLIK: zdarma

Připravených je deset zastavení. Úkoly je možné plnit do neděle 4. dubna. Vytištěná mapka se zadáním bude k dispozici během čtvrtka na zámeckém schodišti v hlavním vchodu na úřad nebo si ji budou zájemci moci stáhnout na Facebooku městyse. Za splnění úkolů bude v neděli 4. dubna od čtyř do šesti hodin na úřadě připravená k vyzvednutí malá odměna.

Velikonoční stezka v Hodicích
KDY: od pátku 2. dubna 9.00 do pondělí 5. dubna do 18.00
KDE: Hodice
ZA KOLIK: zdarma

Místní knihovna Hodice a obec Hodice zve malé i velké, jednotlivce i rodiny na velikonoční cestu plnou úkolů a zábavy. Start je na vlakovém nádraží a plnit ji mohou zájemci kdykoli v určenou dobu. Pohybovat se budou lidé podle mapky, čtečka QR kódů výhodou. Cesta je vhodná i pro kočárky.

Jarní stezka pro rodiny
KDY: od 25. března na 14 dní
KDE: Nová říše
ZA KOLIK: zdarma

Venku začíná být hezky, a tak v Nové Říši připravili pro rodiče s dětmi zpestření jarní procházky. Vydat se mohou od kostela svatého Petra a Pavla směrem ke Kalvárii. Na konci Nové Říše směrem na Želetavu zahnou do ulice V Americe. Po cestě na na ně čeká deset  úkolů s jarní tématikou. S sebou si stačí vzít pouze tužku a papír, kam budou zapisovat tajenku. Vyluštěnou tajenku společně s fotografií z jarní procházky pošlou do zprávy na Facebook Novoříšského kulturního spolku (NOKUS). Na děti čeká drobná odměna. Mapku stezky najdou zájemci na Facebooku v komentáři. Stezka je vhodná pro děti od tří do osmi let. K dispozici bude zhruba čtrnáct dní od 25. března.

Zajíčkovy Velikonoce
KDY: do pondělí 5. dubna
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: zdarma

Mateřská škola Husova v Moravských Budějovicích připravila akci Zajíčkovy Velikonoce, která je určená dětem předškolního věku. Hledat velikonočního zajíčka v okolí města mohou rodiče s dětmi a plnit různé úkoly. Pomocníkem jim bude mapa s označenými místy. Tu si mohou stáhnout rodiče na stránkách Besedy Moravské Budějovice.

Velikonoční hra pro děti
KDY: do středy 7. dubna
KDE: Rokytnice nad Rokytnou
ZA KOLIK: zdarma

Do středy 7. dubna si mohou zahrát děti velikonoční hru. Hrací karty si vyzvednou v místní prodejně COOP nebo v kostele. Na trase pohádkovou cestou na děti čekají úkoly. Po jejich splnění odnesou kartu do obchodu společně s namalovaným velikonočním obrázkem, kde na ně čeká odměna.

Jarní stezka
KDY: pátek 2. dubna až pondělí 5. dubna
KDE: Hartvíkovice
ZA KOLIK: zdarma

Základní a mateřská škola v Hartvíkovicích připravila pro děti jarní stezku s otázkami a úkoly od pátku do pondělí. Trasa povede po cestě podél lesa od fotbalového hřiště Vzákoutí po konec k posezení. Děti čeká na stezce deset otázek a úkolů, při kterých zjistí, co se děje v přírodě kolem nich.

Výtvarný kroužek - velikonoční dekorace
KDY: bez omezení
KDE: na webu galerie, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: zdarma

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě jako náhradu za výtvarný kroužek zveřejňuje jednou týdně na svých webových stránkách návody na výtvarné tvoření pro všechny zájemce. Mohou upéct velikonoční dekorace ze slaného těsta. Návod na tvoření lidé najdou na stránkách galerie.

Velikonoce v Humpolci
KDY: do pondělí 5. dubna
KDE: Humpolec
ZA KOLIK: zdarma

Humpolecká radnice navzdory covidu připomene i letos velikonoční svátky. Lidé se mohou těšit na velikonoční výlepové plochy nebo výlohy. Radnice připravila také sérii speciálních humpoleckých  videí na městském YouTube kanále, Velikonoční Zichpil a mrskačku nebo strom Velikonočník, který si mohou lidé přijít sami ozdobit. Do 5. dubna bude městem znít také Velikonoční zvonkohra.

Rodinná hra Velikonoční dobrodružství zajíčka Kuličky
KDY: do pondělí 5. dubna
KDE: okolí zámku, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Lektorky na žďárském zámku připravily zábavnou rodinnou hru Velikonoční dobrodružství zajíčka Kuličky, kterou si mohou zájemci zahrát až do pondělí 5. dubna vždy v době otevření výdejního okénka zámecké kavárny (pátky, soboty a neděle od deseti do pěti hodin, a navíc také na Zelený čtvrtek a Velikonoční pondělí). Stačí si ve výdejním okénku zámecké kavárny vyzvednou mapku zaječí cestičky a vyrazit.

Jarní výtvarná soutěž pro děti
KDY: do pondělí 5. dubna
KDE: zámek, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Na žďárském zámku se rozhodli podpořit rozvoj dětské tvořivosti a připravili jarní výtvarnou soutěž. Stačí namalovat obrázek s velikonoční nebo jarní tématikou a přinést jej do pondělí 5. dubna do výdejního okénka kavárny. Tři vylosovaní autoři získají volné vstupenky na oblíbené zámecké Letní dětské prohlídky pro celou rodinu. Malý dárek navíc je připraven pro všechny, kteří do svého díla zahrnou oblíbené místo, věc nebo vzpomínku přímo ze zámeckého areálu.

Zábava, přednášky

Tančírna v obýváku
KDY: pátek 2. dubna od 19.00
KDE: online Facebook Pelhřimák
ZA KOLIK: zdarma

Dvojice tanečních mistrů Tereza a Václav pokračují ve svých online tanečních lekcích na pelhřimovském kulturním serveru Pelhřimák. Fanoušci této dvojice se opět budou mít možnost naučit pár tanečních kroků a zpříjemnit si večer v pohodlí domova. Záznamy pořadů jsou dostupné na YOuTube kanálu Pelhřimák a na Instagramu Pelhřimák.

Zajímavosti z Pelhřimova – kaple Kalvárie
KDY: neděle 4. dubna 2021 od 19.00
KDE: online Facebook Pelhřimák
ZA KOLIK: zdarma

Každou neděli se zájemci mohou těšit na nějakou zajímavost z Pelhřimova, které bude vyprávět paní Miroslava Kvášová z Muzea Vysočiny Pelhřimov. Záznamy pořadů jsou dostupné na YOuTube kanálu Pelhřimák a na Instagramu Pelhřimák.

Rozhovor pro tento týden: hostem bude Miroslav Marek
KDY: pondělí 5. dubna 2021 od 19.00
KDE: online Facebook Pelhřimák
ZA KOLIK: zdarma

Každý týden v pondělí přináší online na facebookovém profilu Pelhřimák rozhovor se zajímavým hostem. Hostem bude Miroslav Marek. Pořad moderuje Martin Dufek. Záznamy pořadů jsou dostupné na YOuTube kanálu Pelhřimák a na Instagramu Pelhřimák.

Výstavy

Výstava Za okny muzea
KDY: do 11. dubna
KDE: Horácké muzeum, Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma

Novoměstské Horácké muzeum připravilo pro své návštěvníky výstavu Za okny muzea. Jsou to kraslice zdobené tradičními horáckými technikami a ornamenty od paní Drahoslavy Horké z Pohledce. K vidění budou ještě do 11. dubna.

Výstava za okny na žďárské tvrzi
KDY: bez omezení 
KDE: tvrz, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Nově mohou od soboty zájemci nahlédnout na žďárské tvrzi do velikonočních „výdejních okének“. V prvním uvidí pašijový průvod, který se zejména v době barokní mohl konat i při žďárském klášteře. Na Velký pátek tak před diváky pochodovali křížovníci, kajícníci a sebemrskači. V okénku mimo jiné lidé uvidí ďábla, kterak táhne na voze Pýchu s Obžerstvím a nastavuje zrcadlo jejich zkaženosti. Dále uvidí ukázky různých technik zdobení velikonočních vajíček a mrskačky. Ve druhém okénku pak najdou velikonočně vyzdobenou světničku s tradičním obědem podávaným na Boží hod.

Velikonoční výstava
KDY: do 22. dubna
KDE: nám. ČSA a nám. Míru, Moravské Budějovice
ZA KOLIK: zdarma

Netradičním způsobem si díky výrobkům dětí z mateřských škol, základních škol, DDM Budíku, Domu svatého Antonína, ZUŠ Moravské Budějovice a Základní školy a Praktické školy Moravské Budějovice si lidé zpříjemní procházku po náměstí ČSA a náměstí Míru.

K muzeu za exponátem
KDY: do pondělí 5. dubna
KDE: zámek, Třebíč
ZA KOLIK: zdarma

Za okny třebíčského muzea bude k vidění do Velikonoc plastika nazvaná Zdánlivě sama v galaxii stínů (světlo na konci tunelu koronavirové doby) od Lubomíra Kerndla. Zajímavostí je, že plastika vynikne jak na světle, tak i za tmy či šera. Jedná se o světelnou instalaci. Pro děti to bude jistě zážitek nakukovat do muzea za tmy.

Výstava za okny - keramika
KDY: od 30. března na 14 dní
KDE: zámek pánů z Říčan, Pelhřimov
ZA KOLIK: zdarma

Za okny výstavní síně zámku pánů z Říčan v Pelhřimově mohou lidé vidět další díl výstavy s názvem Co to sbíráš?, kterou připravilo pelhřimovské muzeum. Cyklus Co to sbíráš? postupně nabídne ochutnávky z rozličných sbírek uložených v muzeu. Bude to takový skokanský můstek k opravdové výstavě, kterou otevřou, jakmile to bude možné. Každých čtrnáct dní se mohou zájemci těšit na novou expozici. V tomto díle výstavy budou k vidění džbánky, hrnce, plucary či formy na lívance s různorodým zdobením a glazurou. Novinky se objeví vždy v úterý v poledne.