Cesta do minulosti v želivském klášteře


KDY: neděle od 12.00 a pondělí od 14.00
KDE: želiv, klášter
ZA KOLIK: neděle zdarma, pondělí 150 korun

Zažít historii na vlastní kůži budou moci zájemci v želivském klášteře na Pelhřimovsku. Den otevřených dveří doplněný hranými prohlídkami se koná tento víkend. Příchozí se přenesou do dávných časů a zažijí významné události kláštera na vlastní kůži.
Organizátoři slibují pohodovou atmosféru v nádherném prostředí kláštera. „Žádnou novinku sice letos nemáme připravenou, ale návštěvníci zde budou moci načerpat novou energii v této složité době, “uvedl za organizátory Michal Hájek.
Lidé mohou nakoupit zboží na stáncích, ale pořadatelé mysleli i na rodiny s dětmi. Nejmenší účastníci akce se mohou těšit na soutěžní stanoviště a pobaví je průvodci v dobových kostýmech. Zájemce čeká každou hodinu prohlídka kláštera, pivovaru a kostela Narození Panny Marie. Kromě klidu nabízejí pořadatelé i pěnivý mok. „Na své si přijde milovník klidu a historie, která ho hned po příjezdu obklopí. Ale potěšíme i milovníky piva! Želiv má totiž i svůj minipivovar, který navazuje na tradici výroby klášterního piva. Zájemci si je budou moci i zakoupit,“ slíbil Hájek.


Doplnil, že v kulturním programu vystoupí mladý muzikálový zpěvák Lukáš Mazač. Návštěvníci zde najdou i poučení ohledně historie odívání, čeká je totiž ukázka dobového oblečení. Samotná prohlídka kláštera je zavede i do klášterní lazebny či hotelových pokojů.
O prodlouženém víkendu vyrazí s rodinou na výlet i Andrea Kopečková. „Podobné akce na památkách máme moc rádi a Želiv si rozhodně nenecháme ujít. Kdo ví, jestli to není na dlouho poslední výprava za kulturou,“ poznamenala Kopečková.
Pokud se vydá do želivského kláštera až v pondělí, může se těšit na hrané prohlídky. Průvodci přiblíží zábavnou formou historii kláštera od založení až po obnovu slavným barokním architektem Santinim. Je nutné si vstupenky zarezervovat. Zájemci mohou využít e-mail centrum@zeliv.eu nebo telefon 725 448 291.

TIPY Z JIHLAVSKA

Burza na letišti v Jihlavě
KDY: neděle od 7.00
KDE: letiště Jihlava
ZA KOLIK: 50 korun

Tradici veřejné burzy na letišti v Jihlavě obnovuje v neděli spolek Fajro, zájemci mohou přijít prodávat či nakupovat na největší prodejní plochu na Vysočině. Vstupenky jsou slosovatelné, děti neplatí. 

Nablýskaní brouci v Telči
KDY: sobota od 9.00 
KDE:  Telč
ZA KOLIK: zdarma

Na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se uskuteční tuto sobotu mezinárodní sraz vozů Volkswagen Beetle a New Beetle. Nablýskaní „brouci“zaplní náměstí od devíti do jedenácti hodin dopoledne. Téma letošního srazu je western. Příznivci těchto automobilů se mohou těšit na tématické kostýmy a nazdobená auta. Součástí akce bude vyhodnocení nejlepších kostýmů i aut.

Dílničky pro děti
KDY: sobota od 15.00
KDE: Galerie, Jihlava
ZA KOLIK: 40 korun dítě, doprovod zdarma

Víkendové dílny pro děti v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě povede Alena Kučerová. Vhodné jsou pro děti od tří let. Nutné je přihlásit se u Pavlíny Pitrové tel. 604 875 412 nebo pitrova@ogv.cz.

Štístko a Poupěnka
KDY: neděle od 15.00
KDE: Dům kultury, Jihlava
ZA KOLIK: 195 korun

V představení Ať žijí pohádky! Štístko a Poupěnka zahrají a zazpívají nové písničky a nebudou chybět ani osvědčené hity. Zájemci se mohou těšit i na autogramiádu.

Postel pro anděla
KDY: pátek od 19.00
KDE: Orlovna, Telč
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Divadelní soubor Jana Lišky Třešť uvede lechtivou komedii s názvem Postel pro anděla. Vstupné je dobrovolné, doporučené sto korun. Jak představení dopadne, zjistí diváci v pátek od sedmi hodin večer.

Pánská šatna aneb Mušketýři v Mexiku
KDY: pondělí od 19.00
KDE: zámek Polná
ZA KOLIK: od 290 korun

Kolektivní improvizace herců Studia Ypsilon s názvem Pánská šatna aneb Mušketýři v Mexiku pobaví diváky v pondělí večer v Polné. Hrají, zpívají a improvizují Martin Dejdar, Jiří Lábus, Pavel Nový, Jan Jiráň, Martin Janouš a Petr Hojer.

DALŠÍ TIPY

Havlíčkobrodsko

Stamicovy Slavnosti 
KDY: pátek od 19.00
KDE: Stará radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 150 korun

Závěrečný koncert devatenáctého ročníku hudebního festivalu Stamicovy slavnosti je připravený na pátek v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Od sedmi hodin vystoupí smíšený pěvecký sbor Jasoň pod vedením Jany Lstibůrkové s programem Sborová tvorba napříč staletími. Vstupné na místě je 150 korun.

Pelhřimovsko

Výstava Sklářství na Kamenicku
KDY: denně kromě pondělí, do 20. listopadu
KDE: Kamenice nad Lipou
ZA KOLIK: běžné vstupné

Proniknout do tajů historie sklářství mohou návštěvníci v Kamenici nad Lipou. Uvidí výstavu nazvanou Sklářství na Kamenicku. Vychází z výzkumů soukromého badatele Petra Valeše. K vidění jsou i výrobky nejznámější zdejší sklárny ve Včelničce a ukázky autorského skla Pavla Hlavy. Výstava je přístupná v otevírací době muzea na zámku v Kamenici nad Lipou do 20. listopadu.

Žďársko

Den české státnosti
KDY: sobota od 8.00
KDE: Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma

Svatováclavské slavnosti se konají v sobotu na Vratislavově náměstí v Novém Městě. Program začne od devíti hodin vystoupením Venkovské kapely. Postupně od dvou hodin vystoupí Perfect Fifth, Žďárský swingový orchestr a Tata band. V šest hodin je naplánované předávání ocenění významným osobnostem města a poté vystoupí Anna K. 

Třebíčsko

Koncert Heleny Vondráčkové
KDY: sobota od 19.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: od 490 korun 

Legenda české populární hudby Helena Vondráčková letos vyráží na další česko-slovenské turné. Během něj vystoupí v sobotu v Moravských Budějovicích. A jako hosty si na turné pozvala taneční skupinu Tap Academy Prague a také Olgu Lounovou.