V Meziříčí oslaví návrat do normálu, náměstí provoní hamburgery
KDY: 27. června, od 11.00
KDE: náměstí, Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

První ročník Burger beer festu nabídne v sobotu návštěvníkům na náměstí ve Velkém Meziříčí skvělé burgery, dobré pivo lokálních pivovarů a večerní zábavu se skupinou Accort.

Velké Meziříčí se po vynucené pauze vrací k normálnímu životu a s ním ožívá i náměstí. Ještě před tím, než budou moci lidé navštívit koncerty a rozličná představení letošního kulturního léta, provoní centrum města oblíbená pochoutka – hamburgery.

Od jedenácté hodiny dopolední se na náměstí objeví stánky s hamburgery připravenými na různé způsoby, včetně těch z trhaného masa. K nim pivovary nabídnou ochutnávky i běžné výčepy rozličných druhů piva.

Na akci do centra Velkého Meziříčí se chystá například velký milovník burgrů Petr Jarek. „Mám rád i pivní speciály, a když si k pivu dá člověk pořádný burger, není co řešit. Na festival se určitě chystám,“ prozradil Petr Jarek.

Program doplní kuchařská show a od osmnácti hodin začne hrát místní kapela Accort. „Nejde jen o přehlídku dobrého jídla a pití. Chtěli jsme hlavně přispět našim spoluobčanům, známým, sousedům a kamarádům k tomu, aby po měsících divného ticha mohli oslavit návrat běžného života a normálního setkávání. Také proto nevybíráme žádné vstupné, ale naopak zveme každého, aby si s námi přišel tento letní den pořádně užít,“ dodal provozovatel pořádající restaurace Jupiter Tomáš Hrabálek.

Navíc prozradil, že už se na náměstí připravují další letní akce.

TIPY Z JIHLAVSKA

V autokempinku Pávov Jihlava poběží závod
KDY: 26. června, od 17.00
KDE: autokempink Pávov Jihlava
ZA KOLIK: startovné je 100 korun

Pětačtyřicátý ročník jarního běhu Pávov se uskuteční v pátek 26. června v autokempinku Jihlava Pávov. Hlavní závod je dlouhý 8,8 kilometrů a vede po silnici i terénem okolím Jihlavy Pávov. Závod je součástí poháru Běžec Vysočiny. Startuje se v kategoriích dospělí, dorost 10 – 15 let, chlapci a dívky 4 – 9 let.

V Horáckém divadle hrají Knihu džunglí
KDY: 26. června, od 15.00
KDE: Horácké divadlo, Jihlava
ZA KOLIK: vstupné od 100 korun

Jeden z největších světových bestsellerů a jeden z nejoblíbenějších příběhů mnoha generací ožije na velké scéně Horáckého divadla v pátek 26. června od pěti hodin v Jihlavě. Kniha džunglí vypráví příběh lidského mláděte Mauglího, kterého zachrání před lidožravým tygrem Šér-Chánem vlčí smečka v čele s matkou vlčicí a vlčím náčelníkem Akélou. A chybět nemohou ani další oblíbené postavy, které jsou Mauglímu průvodci a učiteli nezbytných zákonů džungle – moudrý medvěd Bálů, pardál Baghíra, slon Háthí, had Ká a mnozí další, kteří ho naučí nejen strachu a schopnosti přežít, ale především pravidlům společného soužití a přírodního řádu. Dobrodružný příběh Knihy džunglí připravil ve vlastní dramatizaci a režii Michal Skočovský, který navrhl také akční scénu, písně z knižní předlohy zhudebnil Mário Buzzi.

Přijďte si na pivo a poslechnout živou hudbu
KDY: 27. června, od 10.00
KDE: Na Formanské pošta, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Na Formanské poště v Horním Kosově v Jihlavě připravili pro milovníky piva v sobotu 27. června Pivní pouť, začátek akce v deset hodin a program potrvá do deseti večer. Během dne vystoupí kapely Nebezpečný náklad, Oči, Vigo a Morava. Pro děti je připravený skákací hrad a aquazorbing.

Jógu si zacvičí v parku Skalka
KDY: 28. června, od 16.00 do 17.30
KDE: park Skalka, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Veřejnou lekci jógy zdarma v Jihlavě mohou zájemci navštívit tuto neděli 28. června v čase od čtyř do půl šesté v parku Skalka. Lekce se konají každou neděli na stejném místě až do 30. srpna. Hodiny jógy vede lektorka Michaela Novotná. Projekt Cvičte jógu s námi v Jihlavě pořádá Evropská federace jógy. Zájemci by měli mít pohodlné oblečení, vodu a přinést si podložku na cvičení. V případě nepříznivého počasí bude hodina jógy posunuta na následující týden na stejnou dobu.

OSTATNÍ TIPY

Letní filmový festival Kino jede! promítá za Špitálkem
KDY: do 27. června, od 21.30 hodin
KDE: loka za Špitálkem, Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Večerní promítání filmů pomocí staré techniky pod širým nebem nabídne filmový festival Kino jede!, který se koná v pátek a v sobotu od 21.30 hodin na louce za Špitálkem v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na filmy Frigo na mašině (26. června) a Starci na chmelu (27. června).  Každý den od sedmi hodin poběží i večerníčky pro děti.

Platforma je opět tady
KDY: 26. června, od 20.00
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: zdarma

Pražská skupina Tajné slunce na humpoleckém festivalu Letní Platformy Humpolec zahraje v pátek 26. června od osmii hodin v parku Stromovka. Festival se letos koná již po sedmé a nabízí bohatý program pro děti i dospělé až do konce srpna. Tajné slunce hraje písně, ve kterých rockové postupy s folkovou a bluesovou příměsí dávají podklady silným autorským textům. Pražská skupina představuje životy ve svém rodném městě jako plné špíny a krásy současně.

Všechna jídla světa míří do Humpolce
KDY: 27. června, od 10.30 hodin
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: zdarma

Již třetím rokem přiváží do parku Stromovka evropské a světové kuchyně ve formě sobotního brunche nebo-li jídla pozdního rána a časného odpoledne. S letošním ročníkem Letní Platformy Humpolec přichází celkem s deseti různými kuchyněmi, které na všechny zájemce budou čekat vždy každou sobotu od 10.30 do 14.30 hodin. V sobotu 27. června park Stromovka nabídne Karibskou kuchyni. Pražský food truck a stánek servírující tradiční a současný Karibský street food. Od chutného pečiva, vydatných dušených mas a pikantních kari až po fantastické vepřové nebo kuřecí jerk připravované v autentických ručně dělaných grilech. Součástí brunche je i doprovodný program v podobě divadelního představení pro děti, které začíná v jedenáct hodin, tentokrát se děti mohou těšit na loutkový příběh Pověsti české.

Prohlídky hradu zpestří výstavy 
KDY: 26. června, od 17.00
KDE: hrad Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: běžné vstupné na prohlídky

Na letošní letní sezonu na hradě Lipnici připravili hned tři výstavy, které budou součástí návštěvnického prohlídkového okruhu.  První výstava se věnuje rytířským ctnostem a je určena především dětem. Výstava navazuje na vzrušující život středověkých rytířů. Je inspirována rytířským ideálem "sedmera ctností", ve kterých byl každý z budoucích rytířů cvičený a posilován. Druhá výstava, která bude instalována v druhém jinak nepřístupném patře věže Samson, představí semestrální studentské práce Ateliéru velkých měřítek Salzmann. Studenti Fakulty architektury ČVUT se ve svých pracích zabývali městem a krajinou v katastru města Lipnice nad Sázavou, vernisáž se koná v pátek 26. června v pět hodin.  Do třetice si návštěvníci mohou od úterý 30. června do konce prázdnin prohlédnout výstavu 30 let pelhřimovských rekordů, která představí aktivity Muzea rekordů a kuriozit z nedalekého Pelhřimova. I tato výstava proběhne v nově opravených a zpřístupněných prostorech 2. patra Thurnovského paláce.

Vzhůru za čistým vzduchem. Vystoupejte na věž
KDY: 26. - 28. června, od 9.00
KDE: věž kostela sv. Mikuláše, Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

Akci nazvanou Vzhůru za čistým vzduchem a je součástí světového dne bez tabáku, si pro všechny zájemce připravilo Zdravé město Velké Meziříčí od 26. do 28. června. Každý, kdo bude mít zájem, může zdarma vystoupat na věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí a podpořit zdravý život bez kouření. Otevírací doba věže je pátek, sobota  9.00 - 18.00 hodin, neděle  12.00 - 18.00 hodin.

Žďárské farmářské trhy nabídnou produkty z regionu
KDY: 27. června, od 8.00
KDE: náměstí Republiky, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Druhý z letošních šesti již tradičních farmářských trhů mohou lidé navštívit na žďárském náměstí v sobotu 27. června od osmé hodiny ranní. Na prodejních pultech stánků by se měly opět objevit zemědělské a potravinářské produkty menších pěstitelů a výrobců zejména z regionu, ale také další sortiment zboží prodávaný prvovýrobci. Po druhém červnovém trhu si zájemci mohou poznamenat ještě termíny dalších čtyř, které se na náměstí Republiky uskuteční 25. července, 22. srpna, 19. září, 17. října