Jemnická bitva

KDY: pátek od 20.00 a sobota od 14.00
KDE: zámecký park, Jemnice
ZA KOLIK: pátek 50 korun, sobota 120 korun

Jemnice se vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu. Zámecký park poskytne útočiště pro stovky šermířů z celé republiky, kteří se postaví do boje. Komu nejsou cizí jména jako Merlin, Lancelot nebo Artuš, nesmí chybět v sobotu odpoledne v Jemnici. Bitva navíc bude výroční, letos se koná již po desáté.
Doprovodný program začne již v pátek od osmé hodiny večerní koncertem jihlavské heavy metalové kapely Metanoon.
V sobotu dvě hodiny po poledni ožije park vystoupeními šermířů a žongléřů. „O šermířské vystoupení se postarají skupiny Fratres in Armis a SHŠ Bakaláři. Vox Luminas a Novus Origo předvedou, jak vypadá žonglování ve dne, protože večer se obklopí ohněm. S ohněm si bude zahrávat i fakír Petr Dragon Kozák. Nebude chybět ani trio tanečnic – Zafirah, Dahlia Maya a Eva T,“ pozval diváky organizátor akce Martin Bahounek.
Do tajů alchymistické kuchyně vezme diváky Bavor Rodovský. „Jak správně práskat bičem, naučí diváky členové spolku Keltoviny a práci s koňmi ukáže Black Unicorn v denním i večerním bloku,“ dodal Bahounek.
Bitevní vřava vypukne o půl páté odpoledne. Letos jsou spojujícím tématem postavy Merlin, Lancelot a Artuš.
Skupina Druga přiveze svojí hudbu inspirovanou pověstmi a pohanskou mytologií a obohatí nejen odpolední program. Večer předpoví hodinovým koncertem příchod ohňové galashow. V té se kromě již zmíněných umělců představí Rytíři Země zubra, Synové bouře, In Taberna a celý den završí velký ohňostroj z dílny Draco Ardens. V závěru se představí i pořádající skupina Novus Origo.
V areálu nebude chybět středověké tržiště s gastronomickými lahůdkami, šperky a hračkami. Nově bude k dispozici dřevěný kolotoč pro potěšení a zábavu dětských návštěvníků. Kdo má raději jízdu na koni, bude mít příležitost k projížďce. Po celé odpoledne se mohou zájemci přímo v areálu účastnit několika seminářů. Vyzkouší si žonglování, lukostřelbu nebo šerm. Dámy zase zkusí napodobit dobové účesy.
Na akci v Jemnici míří řada návštěvníků. Nejen místní příznivce historie láká atraktivní program, dobová atmosféra, ale i dávné legendy o králi čarodějů i rytířích kulatého stolu. „Letos se na bitvu moc těšíme, obzvláště náš malý syn, který miluje legendu o kouzelníku Merlinovi a králi Artušovi,“ prozradila například Marta Dvořáčková.
Kdo nechce cestovat večer domů, nemusí. Pořadatelé slibují, že zájemci, kteří budou chtít prožít celou atmosféru bitvy a následnou večerní ohňovou show až do konce, mohou po domluvě přespat v areálu ve vlastním stanu.
V pátek je jednotné vstupné 50 korun. V sobotu zaplatí dospělí návštěvníci 120 korun, rodinné vstupné je 300 korun, děti do výše meče mají vstup zdarma. Od šesti hodin v podvečer je vstupné za polovinu. 

TIPY Z JIHLAVSKA

Monkey Business slaví dvacetiny
KDY: pátek - neděle
KDE: Telč

Festival Prázdniny v Telči pokračují ještě do neděle. V pátek se návštěvníci mohou těšit na koncert Lenny. V sobotu se smyčcovým orchestrem zahraje Lenka Filipová a dvacet let na scéně zde oslaví kapela Monkey Business. Festival s prvorepublikovou elegancí a příjemnou dávkou jazzu i swingu zakončí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

Výstava Portréty zvířat
KDY: denně
KDE: Kavárna Muzeum Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Jihlavský fotograf Pavel Zach představuje v prostorách kavárny Muzea Jihlava kolekci snímků, které pořídil v jihlavské zoologické zahradě v průběhu posledních pěti let. Výstava je k vidění do 16. srpna a je možné ji navštívit v době otevírací doby kavárny.

Ježkovo výroční léto
KDY: pátek od 17.00, sobota od 18.00
KDE: Pivovar Ježek, Jihlava
ZA KOLIK: od 195 korun

Víkend s pivem a hudbou nabízí akce Ježkovo výroční léto. Pivovar navíc letos slaví sto šedesát let a u této příležitosti připravil výroční ležák, který na akci budou moci zájemci ochutnat. V pátek od pěti hodin vystoupí kapela Horkýže Slíže + XIII. Století, jako host Loco Loco. Sobotní program začne od šesti hodin koncertem hard rockové kapely Škwor. Koncerty mají omezený počet vstupenek.

Pohádkové neděle
KDY: neděle od 18.00
KDE: Parkán u Matky Boží, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Na nedělní podvečer je pro děti připravené divadlo z cyklu Ježkovy pohádkové neděle, tentokrát s názvem Námořnická pohádka z Kampy. V Jihlavě se s ním představí herci ze společnosti Divadlo Romaneto. Kapacita je osmdesát míst, rezervační lístky je možné pořídit na TIC Jihlava.

Léto s gustem
KDY: pátek od 14.00
KDE: Masarykovo náměstí, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Masarykovo náměstí se stalo na měsíc místem zážitků a setkávání. Lidé si mohou užít netradiční posezení a odpočinek na náměstí. Mají možnost občerstvit se, zahrát si šachy, kuželky nebo pétanque a užít si koncert nebo film. V pátek od dvou hodin odpoledne je tentokrát připravená výtvarná dílna pro děti. Od půl šesté si mohou návštěvníci přijít poslechnout latinsko-americkou hudbu v podání kapely Atarés.

DALŠÍ TIPY

Pelhřimovsko

Koncert Tomáše Kluse
KDY: pátek od 20.00
KDE: Pelhřimov
ZA KOLIK: 500 korun

Na vystoupení zpěváka Tomáše Kluse se mohou těšit jeho fanoušci v Pelhřimově. Začátek koncertu je v pátek v osm hodin večer a vstupné na místě je pět set korun. Vystoupení Kluse je součástí projektu Léto u Máje a patří mezi největší taháky letošního ročníku. 

Hraná prohlídka kláštera
KDY: sobota od 14.00
KDE: Želiv
ZA KOLIK: 150 korun

Zažít historii na vlastní kůži budou moci zájemci v Želivě na Pelhřimovsku. Pořadatelé totiž připravili další termín hraných prohlídek kláštera. Příchozí se setkají s postavami, které jsou s historií kláštera spojené, jako například kněžna Adléta, biskup Otto, kníže Soběslav z rodu Přemyslovců, Burian Trček z Lípy, Marie Magdalena Trčková, opat Kašpar nebo mistr Jan Blažej Aichelem – Santini. Začátek je ve dvě hodiny odpoledne. Další termíny prohlídek jsou 23. srpna, 28. září, 3. a 17. října. Zájemci si zarezervují vstupenky na e-mailové adrese centrum@zeliv.eu nebo telefonu 725 448 291.

Havlíčkobrodsko

Quijotova Šedesátka
KDY: pátek od 15 30, sobota od 14.00
KDE: Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: 300 korun

Festival Quijotova Šedesátka se koná v pátek a v sobotu v Lipnici nad Sázavou. Návštěvníci se mohou již tradičně těšit na řadu hudebních vystoupení, především těch folkových. Dále připravili pořadatelé různé divadelní a taneční projekty. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na pohádková představení. Akce začíná v pátek o půl čtvrté. Dvoudenní vstupné přijde na 300 korun.

Třebíčsko

Šamajim v Třebíči
KDY: pátek a sobota od 11.00
KDE: Třebíč
ZA KOLIK: 50 - 130 korun, dle druhu akce

Originální možnost, jak se seznámit v Třebíči s židovskou čtvrtí Zámostí, zapsanou společně s bazilikou sv. Prokopa mezi památkami Unesco, je každoroční festival židovské kultury Šamajim. Páteční i sobotní program začíná v jedenáct hodin dopoledne. Nabídne koncerty, divadla přednášky, akce pro děti i dospělé. Na koncertech zaznívá klezmer i chasidské písně.

Žďársko

Dechovka rozezpívá Heřmanice
KDY: sobota od 13.00
KDE: Dolní Heřmanice
ZA KOLIK: 150 korun

Přehlídkou Heřmanická dechovka ožijí v sobotu Dolní Heřmanice na Žďársku. Představí se zde kapely Blatnička, Malá muzika Nauše Pepíka, Vracovjáci, domácí Muzikanti Ladislava Prudíka a Žadovjáci. Pořadem bude provázet moderátor a zpěvák Karel Hegner. Začátek je v jednu hodinu odpoledne.