KDY: kdykoli během roku
KDE: Čeřínek
ZA KOLIK: zdarma


Vrch Čeřínek (761 m) s přírodním parkem stejného jména leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova.

Přírodní park Čeřínek pokrývá území s řadou biologicky cenných lokalit a s četnými přírodními zajímavostmi z oblasti neživé přírody.

Čertův hrádek je skalnatý vrch na hřebeni Čeřínku na jihozápadě parku. Jsou zde výrazné zbytky přírodní skalní hradby s mrazovými sruby a skalními mísami. V přírodní památce Přední skála na jihu parku je chráněn přirozený bukojedlový porost na žulovém podkladu. Součástí chráněného území je i mohutný skalní výchoz 11 m vysoký a 22 m široký. Jeho zvětráváním zde vzniklo kamenné moře.

Okolím Přední skály vede 6 km dlouhá trasa Naučné stezky Čeřínek, která na čtrnácti zastaveních seznamuje návštěvníky s přírodními poměry a geomorfologickými zvláštnostmi tohoto území.

Pěší turisty provede červená značka celým parkem od západu k východu. Žlutá značka vede z Dolní Cerekve přes vrchol do Mirošova. Vrchol je přístupný i po zelené značce z Kostelce.

Čeřínek se dá krásně projet i na kole. Vyrazit odtud můžete například na další vrchol Vysočiny - Křemešník. V místě je několik značených cyklotras - třeba do Třeště.

Na Čeřínku se nachází i sjezdovka a v případě příznivého počasí i řada značených běžkařských tras.

Lidé se mohou občerstvit v turistické chatě na kopci i v Krčmě Čeřínek.

Turisté mohou dojet vlakem napířklad do Kostelce a odtud se vydat pěšky.