více >>

Filmový klub

Akce již skončila

Další akcí, kterou si telčské Univerzitní centrum Masarykovy univerzity připomene letošní stoleté výročí založení naší druhé nejstarší univerzity, bude promítání snímku Hovory s TGM, jehož byla Masarykova univerzita hlavním partnerem. Projekce proběhne v rámci programu filmového klubu v pátek 15. března od 17.30 v knihovně univerzitního centra v Telči.

Hovory s TGM odkazují na knižní rozhovor Karla Čapka s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, snímek, ale přináší na plátno i napětí, emoce a střet dvou významných mužů.

Oba slavní muži se potkávají v zámecké zahradě poté, co spolu rok pracovali na knize rozhovorů. Karel Čapek vyhledá prezidenta Masaryka, kterému chce nabídnout část honoráře za knihu, která vzniká k 10. výročí stále mladé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat.

Čapek nemůže nechat celou situaci bez odezvy a je vtažen do vzrušené a dramatické debaty o světě, o politice i politicích, o Češích, i do osobní debaty o lásce, o ženách a zradách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek odhaluje schopnost intrik a hovoří i o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě.

Film, který režíroval Jakub Červenka, se natáčel v autentickém prostředí Zámku Topoľčianky, kde Čapek s Masarykem své debaty skutečně vedli. Vznikl podle scénáře Pavla Kosatíka a za kamerou stál Jan Malíř.

Filmový klub UCT funguje při Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči od letošního února. Jeho cílem není jen promítat filmy, ale pokouší se vytvářet otevřený prostor, kde je možné o filmech i aktivně diskutovat. Soustředí se především na art a dokumentární filmy, které se věnují ožehavým celospolečenským tématům. Promítání je každý pátek a aktuální program je možné najít na stránkách www.uct.muni.cz/filmovy-klub.

15. 3.  (17:30–20:30)
náměstí Zachariáše z Hradce, Vnitřní Město, Telč
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ