Jednoznačná obecná odpověď na otázku týkající se plodnosti zvířat neexistuje. Jsou ale samice savců, které skutečně přivádějí potomky na svět po celý svůj život. „Je to nesmírně druhově specifické: Někdo zkrátka rodí celý život a někdo ne. Strategie rozmnožování se ale liší zejména počtem mláďat ve vrhu, počtem vrhů za sezonu, stupněm vývoje mláďat při narození, rodičovskou investicí a řadou dalších faktorů. Od vačnatců, hlodavců a hmyzožravců přes kopytníky a šelmy či chobotnatce, sirény a letouny až k primátům nebo kytovcům je říše savců opravdu kolosálně pestrým světem,“ konstatoval pro Deník kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Jak dodal mluvčí pražské zoo Filip Mašek, problémem při sledování vývoje plodnosti divoce žijících zvířat je, že mnozí z nich - například kopytníci - většinou neumírají na stáří, nýbrž je skolí predátoři či nastane jiná událost, která způsobí jejich předčasnou smrt. V jejich případě pak opravdu rodí po celý život, ten je ovšem relativně krátký.

Medvěd hnědý uléhá do brlohu k zimnímu spánku zhruba v polovině listopadu a v tomto stavu setrvává zpravidla 75 až 120 dní:

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Jak medvědi vydrží tak dlouho spát?

Přesto odborníci na celém světě přece jen zjišťují, že mnohá zvířata skutečně rodí i na „stará kolena“. „Jak se exempláře zvířat v zoologických zahradách dožívají vyššího věku a výzkumy zaměřené na divoce žijící populace se táhnou už celá desetiletí, vědci zjistili, že široká škála tvorů se může rozmnožovat v ohromujícím věku. Matky-seniorky bývají často velká zvířata. Podle Deborah Pardové z British Antarctic Survey, která modeluje vývoj zvířecích populací, jen málo zvířat prochází menopauzou,“ napsal National Geographic.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: Deník

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Pečující matky, otcové bez zájmu

Doba plodnosti je u každého zvířecího druhu individuální. „Co má však drtivá většina savců společného, je to, že se otec nijak nepodílí na péči a výchově potomků,“ podotkl pro Deník Brandl.

Mimochodem, i přímo v Zoo Praha mohou lidé vidět jednu zvířecí matku rekordmanku. „Samice pelikána bílého pojmenovaná Žlutá, zasloužilá matka desítek mláďat, které je bezmála 40 let, a přesáhla tak běžný věk dožití tohoto druhu, nedávno znovu hnízdila a dokonce se samcem mladším o 34 let,“ uvedl Brandl.