Volby do krajského zastupitelstva začaly v pátek úderem druhé hodiny odpolední i na Jihlavsku.Ve Zbinohách, kde mají nejmenší volební místnost na Jihlavsku, k urně zatím dorazili tři lidé.

„Počítáme, že zde budeme mít přibližně třicetiprocentní volební účast,“ odhadl starosta obce s 56 voliči Zdeněk Budín.

Volební účast je v obci menší, než když se volili členové do obecního zastupitelstva. „To zde byla účast skoro stoprocentní,“ doplnil Budín.

Novou volební místnost letos navštěvují voliči z Jihlavy v lokalitě u Psychiatrické léčebny. Dříve většina z nich docházela k volební urně na Brněnskou ulici. Letos je ale radnice nasměrovala vhodit svůj volební hlas do kulturního domu v areálu léčebny.

Problémy s vyhledáním nové volební místnosti voliči neměli.

"Místnost jsem našel bez problémů, měli jsme vysvětlené na volebním papírku, kam jít," řekl Jaromír Paulík, kterého se změna volební místnosti také týkala. "Máme to o něco málo blíž, bydlíme kousek za rohem," pochvaloval si Paulík.

"Není tady kde parkovat," stěžoval si dvacetiletý volič Tomáš Cirhan, který auto nechal stát ve vjezdu do areálu. Do krajských voleb byl volit poprvé, a jak sám řekl, ani ve dveřích volební místnosti není rozhodnut, koho vlastně bude volit.

Sedmdesátičtyřletý Karel Zkoumal volí pravidelně. "Chodím mezi prvními, abych se vyhnul lidem co jdou z práce a nemusel jsem stát frontu."

Zajímavý důvod, proč vyrazit k volbám, měla Lenka Ertlová z Jihlavy. "Doufám, že z toho zla zvolím to nejmenší zlo," řekla na cestě k volební místnosti.

Lenka Pospíšilová, Michal Kolařík