Hnutí ANO získalo ve volbách nejvíce křesel, a to čtrnáct. Snaha vytvořit silnou a stabilní koalici ale není jednoduchá.

„Naráželi jsme a narážíme na neslučitelné manažerské přístupy, na odlišné cíle skrývající se pod stejnými názvy, ale, a to je asi nejsmutnější, na osobní averze napříč politickým spektrem,“ řekl lídr hnutí ANO Radek Popelka. Přesto to vypadá, že se podaří najít společnou řeč s ODS a KDU-ČSL, dohromady budou mít pětadvacet mandátů v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu.

Petr Ryška (ODS a KDU-ČSL).
Sňatek z rozumu: koalici v Jihlavě může utvořit ODS, KDU-ČSL a ANO. Bez Nagyové?

Popelka se v pátek po poledni také vyjádřil k budoucnosti Jana Nagyové, která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. „Jana Nagyová je řádně zvolenou zastupitelkou. Ve volbách obdržela druhý nejvyšší počet hlasů v celkovém pořadí všech kandidátů. Hnutí ctí presumpci neviny, která je jedním ze základních pilířů právního státu. Náš zastupitelský klub jednomyslně věří, že nezávislý soud v dohledné době několika málo týdnů Janu Nagyovou očistí a vrátí jí čest a důstojnost,“ sdělil Popelka.

Zastupitelský klub hnutí ANO však přijal dohodu, že jméno Jany Nagyové dočasně nebude součástí koaliční smlouvy. „Pouze bezvýhradná akceptace tohoto řešení otevírá možnost koaliční spolupráce s hnutím ANO,“ prohlásil Popelka.

Nagyová souhlasila s tím, že ustoupí. „Vnitřně mám s tímto řešením velký problém, ale činím tak v zájmu Jihlavy,“ vysvětlila s tím, že nestojí o pozici ve vedení města, do vyřešení celé kauzy chce být řadovou zastupitelkou.