S napětím očekávané výsledky přinesly vítězství pro hnutí ANO, získalo 28,52 procent hlasů a má čtrnáct křesel. Lídr Radek Popelka přitom v průběhu voleb mluvil o přání získat deset mandátů a v ideálním případě dvanáct. 

Prohlédněte si výsledky voleb v Jihlavě ZDE

První čtrnáct kandidátů skončilo přesně v pořadí, v jakém šli do voleb. Potvrdilo se, že voliči hnutí ANO volí spíše stranu než konkrétní jména.

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: Deník

Za povšimnutí stojí, že hnutí ANO šlo jako jeden z mála subjektů do voleb samo. „My se za svojí značku nestydíme, jsme sousedi z Jihlavy, každý nás zná. Nemělo cenu se schovávat. Falešné spojování a schovávání se za jiné brandy? Mně se to nelíbí,“ usoudil lídr Radek Popelka.

Druhá skončila společná kandidátka ODS a KDU-ČSL, tu volilo 22,67 procent lidí. I v tomto případě je jedenáct křesel o jedno více, než kolik chtěli kandidáti získat. Z desátého na třetí místo přitom voliči svými hlasy vynesli hejtmana Vítězslava Schreka, Jihlavané by rádi dál viděli v zastupitelstvu i Jaroslava Vymazala.

Lídr koalice Petr Ryška sledoval průběžné výsledky na mobilu. „Počkám si na výsledky, zatím je sečteno málo. Asi se projevují kampaně, lidé jsou náchylní věřit tomu, když jim někdo něco naslibuje,“ řekl Ryška v době, kdy byla sečtená zhruba patnáct procent hlasů a občanští demokraté s lidovci se přetahovali s ANO o první místo. „Myslím si, že volby jsou nyní více o náladě než o odvedené práci,“ dodal s tím, že spojit se s KDU-ČSL bylo správným krokem.

Lidé chtějí Hovorku a Kuchyňu

Další tři strany se seřadili těsně pod deseti procenty a každá z nich bude mít čtyři křesla - SPD s podporou Trikolory má 9,96 procent, první čtyři zvolení jsou přesně dle pořadí na kandidátce. Strana přitom ještě den před volbami sbírala podpisy pod Petici proti zdražování a Petici proti korespondenčnímu hlasování. „Lidé přistupují k petičnímu stánku, jsou rozladěni z nekontrolovaného růstu cen prakticky všeho. Argumentují jednotlivými položkami zdražování,“ uvedla jihlavská SPD na sociálních sítích.

Starostové a nezávislí kandidáti zakončili volby s výsledkem 9,34 procent. „Kolem deseti procent je velice slušný výsledek,“ zhodnotil lídr Radek Hošek. V době, kdy bylo padesát procent sečtených hlasů, uvažoval o šesti křeslech v zastupitelstvu, nakonec má jeho strana čtyři. Úspěšný podnikatel Hošek měl viditelnou kampaň, setkával se s lidmi v Jihlavě i místních částech, roznášel vlastní noviny, měl i pivo se svojí etiketou. „Počítal jsem s tím, že to bude stát hodně času. Ale přiznám se, že prvotní očekávání to stoprocentně překonalo,“ ohlédl se v sobotu večer zpět.

Pokud bude ve vedení města, chce v diskuzi s veřejností pokračovat. „Lidé to kvitovali. Byli rádi, že za nimi někdo jde a mohou se ozvat,“ vypozoroval. z patnáctého místa kandidátky se do zastupitelstva probojoval i Libor Kuchyňa, i jemu záleží na osadních výborech.

Vladislav Hynk (KDU-ČSL)
V Třešti dominovali lidovci a nestraníci. Podívejte se na galerii zastupitelů

Piráti s Fórem Jihlava mají 8,35 procent. Tam byl pozoruhodný skok ředitele Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marka Hovorky z osmnáctého místa kandidátky až na druhé, jen primátorka měla více křížků. Nakonec berou čtyři křesla. I oni doufali v trochu lepší výsledek, přesto jsou spokojeni.

Karolína Koubová měla ve volebním štábu skvělou náladu. Navzdory tomu, že průběžné výsledky napovídali jejímu konci na postu primátorky. „To moc reálné není. Ale můžu říct, že mi to nevadí,“ zeptala se se smíchem při odpovědi na dotaz Deníku, zda je reálné usilovat o obhajobu primátorského křesla.

Došlo k pikantní situaci, že STAN měl o trochu více voličů než Piráti a Fórum Jihlava. Přímo se tak nabízí otázka, jestli Karolína Koubová nevnímá jako chybu svůj rozchod od Starostů a nezávislých. „Názorově jsme se rozdělili a nyní to krásně zapadá, jsou to čtyři mandáty pro nás i pro ně. Pro funkční koalici je mnohem lepší, když jsou strany názorově jednotné,“ vysvětlila.

Nikdo z další se do zastupitelstva nedostal, z osmi stran v minulém zastupitelstvu jich nyní bude jen pět. Po mnoha letech končí komunisté a sociální demokraté. Překvapivý je výsledek pod pět procent je zejména u Žijeme Jihlavou, větší šance se dávaly i novým subjektům Jihlava srdcem a Spolku za zdravou Jihlavu. Volební účast byla podstatně vyšší než před čtyřmi lety, konkrétně 44,19 procent.