Předchozí
1 z 5
Další

To ovšem může být podle jihlavského politologa Petra Šmergla jen vábnička na voliče. „Kolikrát jsou rozdělané projekty spíše záminka. Za čtyři roky je dost času na dokončení zásadních investic,“ uvažoval. „Je to ale případ od případu, nelze to paušalizovat,“ dodal však jedním dechem. Nutno říct, že se ve všech městech za uplynulé čtyři roky odvedli kus práce.

Po dvou letech se setkání kovářů vrátilo do Brtnice.Brtnice.Zdroj: Táňa Piechowiczová

Dostatek pitné vody v Brtnici

Starostku Brtnice Miroslavu Švaříčkovou těší, že se podařilo zajistit dostatek pitné vody pro Brtnici i okolní obce. „Vybudovaly se nové vodovody, posilovací stanice - ATS, vodojem v Přísece a nyní realizujeme stavbu vodovodu v Komárovicích,“ připomněla. Dále se podařila řada investiční akcí jako nový kulturní dům v místní části Dolní Smrčné nebo Zelená učebna u školy. Mimo to se podařilo vykoupit pozemky pro další rozvoj obce.

Do voleb jde jako jednička na kandidátce občanských demokratů, ovšem jako nestraník. „Vzhledem k tomu, že netuším jaký výsledek letošní volby přinesou, nemohu se k dotazu vyjádřit,“ řekla ke své budoucnosti ve vedení Brtnice.

Peníze, bankovky - ilustrační foto
Kraj Vysočina řeší problém: jak na drahé energie. Kde bude šetřit? Zatím se neví

Pokud by však byla opět zvolena starostkou, chce pokračovat v rozpracovaných projektech a plánech. „Už druhé volební období se věnujeme přípravám výstavby nových bytových domů v území Niva,“ uvedla Švaříčková. Chce také vybudovat venkovní veřejné sportoviště u školy a obnovit tělocvičny. „Důležitá je pro mě výstavba nové mateřské školy ve Střížově,“ dodala.

Retro závod automobilů v Telči.Telč.Zdroj: Deník/Jaroslav Loskot

Dostupnější zdravotní péče v Telči

Jedničkou za ODS bude také Vladmír Brtník, kandiduje v Telči. Ve vedení msta stanul loni v únoru poté, co jeho předchůdce Roman Fabeš uspěl v krajských volbách. „Když se za tím rokem a půl ohlédnu, připadá mi až neuvěřitelné, co všechno jsme za jedno volební období zvládli,“ zhodnotil dosavadní působení v čele města Brtník. Navzdory řadě nepříznivých okolností se dařilo získávat dotace a pracovat na desítkách investičních akcí.

Ohledně budoucnosti říká, že je připraven pro Telč pracovat v jakékoliv roli, kterou mu určí občané a zastupitelstvo. V případě, že bude vést město nadále, chce řešit zhoršující se dostupnost zdravotní péče a dostupné bydlení. Ví, že lidé z Telče jezdí za prací do okolních měst a tak myslí i na vytváření podmínek pro podnikání. „S tím souvisí dostupnost obchodů a služeb. I v této oblasti by občané velmi ocenili zlepšení situace,“ usoudil.

Novorenesanční zámek Třešť stojí nedaleko centra města.Novorenesanční zámek Třešť.Zdroj: Deník/Martin Singr

Opravený průtah Třeští

Kladně hodnotí své působení na radnici i starosta Třeště Vladislav Hynk. „Domnívám se, že to, co se povedlo, převyšuje neúspěchy. Ale o tom rozhodnou na podzim voliči,“ zhodnotil. Těší ho realizace první „čisté“ cyklostezky ve městě, kterou si lidé oblíbili. Podařila se také oprava průtahu městem a na náměstí se opravuje škola. V místních částech Buková a Salavice dělníci pracují na kanalizaci a čistírnách odpadních vod.

Hynk rád město povede i v následujícím období, ale i on si uvědomuje, že bude záležet na tom, jestli od voličů dostane dostatečný počet hlasů KDU-ČSL i on sám. V dalších letech by chtěl dokončit současné investice a pokračovat v rekonstrukci místních silnic, chodníků a inženýrských sítí. Chce také budovat nová parkovací místa a hledat optimální řešení, jak posílit vodní zdroje.

Polná by se mohla stát třetím největším městem Jihlavska.Polná.Zdroj: Deník/Martin Singr

Koupaliště v Polné zatím chybí

Bohatý výčet úspěšných projektů jmenoval i starosta Polné Jindřich Skočdopole. „Předchozí období bylo opět úspěšné,“ zhodnotil. Nepodařilo se vybudovat koupaliště, ač už byla připravená studie. „To jsme zastavili na základě nejasné ekonomické situace v důsledku covidu. Není na tom shoda ani do dalších let,“ okomentoval situaci starosta, který vede Polnou až neuvěřitelných čtyřiadvacet let.

Jestli bude pokračovat bylo dilema i pro něj samotného. „Od lidí, které mám v uskupeních Poleňáci pro Polnou a Nezávislí pro Polnou, mám maximální podporu, chtěli, abych kandidoval. Volby bereme s pokorou a pokud budu zvolen, tak jsem kandidátem za tyto dvě uskupení na post starosty města,“ prozradil.

Pokud prodlouží své působení v čele města, bude muset řešit, jakým oblastem se věnovat. „Bude to strašně jednoduché a na druhou stranu velmi složité,“ řekl k projektům do dalších čtyřech let. Do Polné se totiž povedlo přivést developery a tak poroste počet obyvatel. Podle něj je třeba hlavně zvětšit školku a dostat do Polné supermarket.

To by se mělo podařit, o Polnou má zájem Penny Market, další obchodní řetězec bude v OC Polná, tam se hovoří o Lidlu či Bille. Místní to vítají. „S ohledem na to, že do Polné jezdí nakupovat lidé ze širokého okolí a máme tady jen jeden supermarket, je to vhodná stavba. V části města, kde se bude stavět, se počítá s rozvojem a jsou tam sice dvě benzinové pumpy, ale není tam kde nakupovat,“ uvedl Marcel Moržol z Polné. Druhý větší obchod, Coop, je na druhém konci města u silnice na Žďár a tak nehrozí, že by si s Penny Marketem přímo konkurovali.