O dva členy se rozšířil počet radních, jedenáct je maximální možný počet. Vedle primátora a náměstků v ní zasednou David Beke, Jaroslav Huňáček, Jiří Kotlík, Magdaléna Skořepová, Petr Piáček a Vojtěch Prchal. „V tuto chvíli je zřejmé, že máme koalici pro hokej, uvidíme, jestli bude také koalicí pro město,“ glosoval situaci opoziční zastupitel Marek Hovorka.

Veřejnost hlasitě kritizuje spojení ODS a hnutí ANO, tedy stran, které spolu ještě ani ne před měsícem vedly tvrdou bitvu o senátorské křeslo. „Historie nás učí, že mnoho manželství z rozumu bylo mnohem akceschopnějších než manželství vzniklá z vášně. Možná nakonec vznikne i ta láska,“ prohlásil lékař Zdeněk Faltus, zastupitel za hnutí ANO.

Radek Popelka a Petr Ryška byly nejvážnějšími kandidáty na primátora, město povede lídr ODS.
VIDEO: Jihlavským primátorem bude Petr Ryška, ANO dostane tři náměstky

K situaci se krátce po skončení zastupitelstva vyjádřili Starostové a nezávislí, kteří jsou opoziční stranou. „Jihlavská koalice ANO + ODS + KDU-ČSL je největším porevolučním podvodem na voliče,“ nebral si servítky lídr Radek Hošek. A připomněl, že Jana Nagyová byla obětovaná jen naoko, protože v koalici není, ale v koaličním zastupitelském klubu ANO zůstává a s koalicí hlasuje.

Kompletní výsledky voleb v Jihlavě najdete ZDE

Podle Hoška nejde o programové průniky nebo kompromisy, jedinou vizí vedení města je jak řekl pohodlné vládnutí. „O to více mě těší, že STAN zůstal jedinou demokratickou stranou v Jihlavě, která se touto účelovou koalicí i přes nabídky spolupráce nikdy nechtěla ušpinit,“ řekl.

Jana Nagyová na snímku z doby, kdy byla jako Mayerová ve vedení Jihlavy.
Hnutí ANO jde v Jihlavě do koalice s ODS a KDU-ČSL bez Jany Nagyové

Své obavy vyjádřil přímo v sále další opoziční zastupitel, bývalý radní pro sociální oblast Dan Škarka. „Když se podíváme na zástupce vedení města, tak si musíme uvědomit, že tady vzniklo konzervativně populistické vedení. Moje obavy se týkají několika oblastí,“ uvedl a jmenoval sociální, kulturní oblast, vzdělávání a hospodaření.

Závěrem pak promluvila Jana Nagyová, jejíž osud byl v závěru povolebního vyjednávání nejistý, občanští demokraté a lidovci s ní odmítli vstoupit do koalice. Hnutí ANO následně nabídlo řešení, že nepodepíše koaliční smlouvu. „Vždy jsem se snažila lidi spíše spojovat než rozdělovat a hledat mosty mezi koalicí a opozicí. Šlo mi o to, aby město fungovalo,“ řekla za řečnickým pultem. Přítomným nabídla, že jim může vysvětlit, jak se věci mají.

KDO BUDE ŘÍDIT JIHLAVU

- Primátor města: Petr Ryška (ODS)

- Náměstci primátora: Radek Popelka (ANO), Jiří Pokorný (ANO), Richard Šedivý (ANO), Martin Laštovička (KDU-ČSL)

- Radní města: David Beke (ODS), Jaroslav Huňáček (ODS), Jiří Kotlík (ANO), Magdaléna Skořepová (ANO), Petr Piáček (KDU-ČSL) a Vojtěch Prchal (ODS)