Tato podmínka není podle jihlavského lídra Hnutí ANO Radka Popelky dořešená. „Bereme si do zítřejšího dopoledne čas na rozmyšlenou,“ řekl ve čtvrteční podvečer Deníku Popelka. „Musíme to vyhodnotit a nějak se k tomu postavíme. Na druhou stranu za náš klub platí, že paní Nagyová je řádně zvolenou zastupitelkou statutárního města a její mandát je nedotknutelný. Nikdo ji nebude nutit k odstoupení a podobným věcem, které by byly v rozporu s právem a morálkou,“ prohlásil.

Co se týká jména budoucího primátora, bude to Radek Popelka, nebo Petr Ryška. „Je to součást vyjednávání, která není v tuto chvíli zveřejnitelná,“ uvedl tajuplně Popelka.

Lídr hnutí ANO Radek Popelka.
V Jihlavě vše spěje ke koalici ANO a ODS s KDU-ČSL

Čtvrtečnímu výsledku předcházelo několik dlouhých povolebních diskusí. Na začátku byly úvahy o devatenáctičlenné koalici, kde by měli občanští demokraté jedenáct mandátů, Piráti a Fórum Jihlava (PiFo) čtyři a stejně tolik Starostové a nezávislí (STAN). „ODS a KDU-ČSL v počátcích otevřela jednání se subjekty PiFo a STAN o společné koalici, která by měla sílu devatenácti hlasů, tedy těsnou většinu v zastupitelstvu o jeden hlas,“ vrátil se ve čtvrtek k předchozím jednáním předseda občanských demokratů David Beke. Vzhledem k nesouladu v programech a názorech ale debata nevedla k cíli, navíc by těsná nadpoloviční většina nebyla v zájmu města.

Další možnosti

Občanští demokraté letos kandidující spolu s lidovci preferovali širokou koalici s ANO, PiFo a STAN, která by disponovala silou třiatřiceti hlasů. „Ve snaze o realizaci této koalice se průběžně objevovaly trhliny v programových nesouladech ve strategických projektech, jako je například Horácká aréna nebo Modeta,“ poodhalil Beke. Tuto variantu spolupráce tak další tři uskupení odmítaly.

Lídr hnutí ANO Radek Popelka.
Více času na vyjednávání, v Jihlavě odsunuli termín ustavujícího zastupitelstva

Dále bylo ve hře, že by mohla vzniknout koalice ODS a KDU-ČSL s hnutím ANO a PiFo. Tam byly ale problém personální požadavky posledně jmenovaného uskupení. „Požadavky PiFo, které má v zastupitelstvu čtyři členy, byly tak vysoké, že by svou silou převyšovaly i požadavky našeho jedenáctičlenného zastupitelského klubu, což je z našeho pohledu neakceptovatelné,“ vyjádřil se předseda městského výboru KDU-ČSL Martin Laštovička. Jednička za PiFo Karolína Koubová však v pondělí Deníku řekla, že s nimi silnější strany nekomunikují.

Společné setkání místní rady ODS a městského výboru KDU-ČSL tak ve středu 19. října už nemělo moc možností, jak koalici sestavit. „Podpořili jsme jediné možné zbývající řešení, které se dá nazvat sňatkem z rozumu. Programové priority ODS, KDU-ČSL a ANO v Jihlavě jsou až na výjimky ve vzájemné shodě a síla koalice zaručuje dostatečnou většinu,“ dodal Beke.