Další posun přitom už nebude možný, zasedání se musí konat do třiceti dní od voleb, připomněl lídr společné kadidátky občanských demokratů a lidovců Petr Ryška, který je stávajícím prvním náměstkem primátorky. Když se k jedenácti křeslům ODS a KDU-ČSL připočítá čtrnáct, které získalo hnutí ANO, dá to v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

Kompletní výsledky voleb v Jihlavě najdete ZDE

Přesto je stále ve hře širší koalice, v zastupitelstvu budou shodně se čtyřmi křesly také Starostové a nezávislí, Fórum Jihlava, které kandidovalo spolu s Piráty a ještě SPD. „Letos je to zajímavější, protože všichni vyjadřují vůli vstoupit do koalice se všemi, ale všichni mají nějaké ,ale´ na nějakého případného partnera. A některá ,ale´ jsou těžce splnitelná nebo překonatelná,“ poodhalil lídr vítězného hnutí ANO Radek Popelka nejnovější vývoj.

Při dotazu na posun za poslední dva týdny Popelka odpověděl, že se začínají rýsovat tři směry, které nyní hlavní aktéři prověřují v rámci možné spolupráce. Delší doba na vyjednávání je však podle všeho potřeba. „Zatím jsme se na ničem nedohodli,“ potvrdil Ryška.

Lídr hnutí ANO Radek Popelka.
V Jihlavě je koalice stále nejasná, vzniknout musí do osmnáctého října