Lídry těchto subjektů a kandidáty na premiéra, Ivana Bartoše, Andreje Babiše a Petra Fialu, Deník a deník.cz představí v unikátní sérii patnáctiminutových živých debat.

Jejich obsah určili čtenáři Deníku svými odpověďmi v anketě, jíž se zúčastnilo 13 400 respondentů. Moderátorkou názorových výměn bude redaktorka a komentátorka Deníku Kateřina Perknerová. První debata se uskuteční již ve středu 18. srpna v 10.00 a můžete ji v on-line sledovat na www.denik.cz.

IVAN BARTOŠ, předseda Pirátské strany (41) 

Před dvanácti lety, kdy stál u založení českých Pirátů, působil jako politické zjevení. Dredař, přítel marihuany a svobodného, neomezeného sdílení informací. Přitom student Husitské teologické fakulty, později absolvent informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde získal doktorát před i za jménem. Počítačové vědy studoval i na University of New Orleans.

Robert Šlachta, Mikuláš Minář. Ilustrační snímek
Kolotoč nových stran pohání zklamání voličů: Kdo uspěl, kdo na úspěch čeká

Hráč na harmoniku, DJ, zpěvák a také otec ročního synka je s několikaletou přestávkou předsedou Pirátů deset let. Nyní mají ve sněmovně 22 poslanců. Letos na jaře vytvořili koalici se STAN a Ivan Bartoš je kandidátem tohoto uskupení na premiéra. Volebním heslem liberálního a středového bloku je Vraťme zemi budoucnost. Kandiduje v Ústeckém kraji. 

ANDREJ BABIŠ, předseda hnutí ANO (67) 

Čtvrtý nejbohatší Čech se narodil v Bratislavě, kde po absolvování švýcarského gymnázia vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Díky pobytu v zahraničí v dětství a poté jako zástupce Petrimexu v Maroku plynně hovoří francouzsky, ale dobře také německy a anglicky. Vybudoval holding Agrofert, který podniká v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu. V roce 2011 Babiš vstoupil do politiky založením Hnutí ANO, které původně sám financoval. V Sobotkově vládě byl tři a půl roku ministrem financím, od roku 2017 je premiérem. 

Kateřina Perknerová
Jak se peče volební dort? Vražte tam od všeho kousek

ANO je nejsilnější sněmovní stranou se 78 poslanci. Babiš čelí trestnímu stíhání kvůli údajnému podvodu v kauze Čapí hnízdo a Evropská komise ho viní ze střetu zájmů. Volební program a motto ještě nepředstavil. Loni při krajských volbách to bylo: Ukázaná platí. Kandiduje v Ústeckém kraji. 

PETR FIALA, předseda ODS (57)  

Profesor politologie a dvojnásobný rektor Masarykovy univerzity v Brně se do politiky dostal až po svém působení v Nečasově vládě, kde byl ministrem školství. Po zásahu policie na Úřadu vlády a odkrytí kauz kolem bývalé Nečasovy tajemnice a milenky Jany Nagyové se Fiala stal členem ODS a v lednu 2014 byl zvolen jejím předsedou. Pod jeho vedením se strana snažila zbavit nálepky kmotrovské a byznysové partaje. Ve sněmovně má ODS 25 poslanců. Fiala se prezentuje jako konzervativní politik, který se drží ideových zásad, které popsal i v několika svých knihách. Nepojí se s ním žádné aféry. Po osmi letech v opozici by chtěl ODS přivést do Strakovy akademie a stát se premiérem. Proto vytvořil předvolební koalici Spolu s KDU-ČSL a TOP 09 s cílem porazit Andreje Babiše. Heslem uskupení je: Dáme zemi dohromady. Kandiduje v Jihomoravském kraji.