Arteterapeutický ateliér tam vede již sedmým rokem Luděk Štěpánek, který tento obor vystudoval na vysoké škole. Kromě jeho ateliéru mohou pacienti docházet i do keramické dílny či pracovat se dřevem.
V ateliéru nejde o vyučování. “Budeme malovat nebo dělat nějakou výtvarnou činnost, ale nebudu vás to učit, nebudu vám to známkovat, ale uděláte to, tak jak to nejlépe umíte“ říká svým klientům Štěpánek. Obrázek si musí pacient vyrobit sám svoji rukou s vlastními nápady a fantazií.
Zadání bylo jednoduché. Zobrazit biblický příběh Adama a Evy v ráji, klasický příběh muže a ženy jak ho každý zná. „Někdy mají pacienti obavy namalovat ty postavy, že jsou nahatý, dělá jim problém překročit zábrany. Není to téma napoprvé, ale pro lidi, které už trochu znám a chodí sem. Každý si může vybrat začátek, prostředek a nebo konec toho příběhu“ Vysvětluje Štěpánek.
Nakonec si tvůrci o svém díle povídají a skládají si je do časové posloupnosti. Kdo chce, může objevit nové skutečnosti, které o sobě zatím ještě nevěděl.
Jihlava - Arteterapie je psychoterapeutická metoda, která se používá při léčbě neurotických či psychosomatických poruch a depresí. Základem je vlastní výtvarná tvorba. Pacienti malují, kreslí, dělají koláže a další výtvarné techniky. O svých dílech pak debatují se svým terapeutem. Při tom odkrývají zážitky z minulosti. Není důležité, zda-li klient umí malovat. Vytvořené dílo se stává prostředkem komunikace.