V současné době je zde k vidění výstava minimalistických objektů olomouckého umělce Martina Horáka. Galerii a výstavní plány přiblížila hlavní kurátorka Lucie Berková.

Jak to vše začalo?
Studovala jsem v Jihlavě střední školu a spolu s dalšími dvěma spolužáky jsme udělali výstavu tady na půdě. Pak se na to navázalo pár lidí, kterým se ten prostor líbil. Nezávazně jsme udělali další výstavy. Na popud několika lidí jsem založila galerii jako takovou a začalo se vystavovat pravidelně. Psal se rok 2002. Od té doby fungujeme. A budu to dělat, dokud mě to bude bavit.

Kolik zde vystavuje umělců?
Děláme zde šest až sedm výstav do roka a už to takhle funguje čtyři roky.

Jaká je návštěvnost galerie?
Navštíví nás kolem 1200 lidí za rok.

Co je koncepční náplní galerie?
Vystavujeme převážně díla studentů vysokých uměleckých škol, nebo i jejich absolventů, či nově prosazující se umělce. Nebráníme se všem druhům výtvarného umění.

Jak funguje galerie?
Umělce kontaktujeme přes vysoké školy. Také když vidíme něco, co se nám líbí, kontaktujeme je. Minulý rok jsme založili občanské sdružení Půda. Má čtyři členy: Denisu Krausovou, ta je zároveň i kurátorkou, Michala Tlustáka a Lukáše Veverku, který se stará o propagaci, grafiku, a mě.

Co v současnosti připravujete?
Chceme být nezávislým prostorem. Podařilo se nám získat grant od Nadace současného umění, který bude sloužit na výrobu katalogu k jedné galerijní sezoně. Galerii se snažíme vést profesionálně. Už má dobrý zvuk po celé republice, přestává být problémem sem dostat výtvarné osobnosti. Nyní probíhá výstava objektů Martina Horáka. Dále pak výstavy Vojtěcha Kovaříka, Marka Meduny a Radima Labudy.

Galerie Půda
galerii najdete v Jihlavě na Joštově ulici v posledním patře domu číslo 27. Galerie je otevřena od úterý do pátku od 15 do 18 hodin a v průběhu dne na objednání. Vstupné do galerie je dobrovolné.