Letos na podzim tam chce natočit poetický film podobný snímku Stromy, lidé a ptáci. Jasný je hlavním hostem třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007, který dnes, v úterý v Telči začal.

Jasný hodlá využít nabídky majitele telčského hotelu, který ho pozval na týden jako svého hosta. "Učím sice na dvou školách, ale čas si udělám. Město mě fascinuje a já s kamerou umím, jsem původně kameraman," řekl Jasný v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas.

Do Telče, kterou si zamilovat jako město, kde prožil nejkrásnější část svého života, se chce slavný režisér českého původu vrátit ještě minimálně jednou. Španělský filmař, který byl jeho studentem na newyorské filmové akademii, o Jasného životě natáčí celovečerní film. Jasný plánuje, že filmovat se bude v Telči a v Bystrém.

Lidé v Telči dnes mohli zhlédnout Jasného film Až přijde kocour (1963) v obnovené premiéře. Ve středu začínají festivalové projekce v několika sálech od 10:00. Festivalu se účastní rekordní počet 235 filmů z 36 evropských zemí.

Přehlídka je podle Josefa Schütze z produkční agentury Avant Promotion jedinou svého druhu v Evropě. Představí filmy z oborů architektury, designu, výtvarného umění, hudby, dramatického umění a tvorby, uměleckého řemesla a naivního umění. Filmy jsou tematicky rozděleny do čtyř kategorií. "Novinkou je pátá kategorie New Generation, která představí studijní práce studentů filmových škol," řekl Schütz.

Slavnostní vyhlášení vítězných snímků se uskuteční 14. června v 19:30 na nádvoří telčského zámku.