Podle slov organizátorů jsou pro dvě hradní scény vybrána velmi pěkná divadelní představení.

Děti budou zapojovány do děje a ve výtvarné dílně si vyrobí zajímavé věci, které si odnesou domů: třeba papírové figurky na špejli a jiné hračky. Jelikož akce potrvá pouze tři dny, je její kapacita omezena. „Jsem přesvědčena, že zájem o náš program by přetrval klidně i dva týdny“, říká vedoucí projektu Eva Vařejčková.

Z důvodu konání prvního ročníku se zatím nechce pouštět do delší akce. Celá akce neprobíhá o víkendu, protože je určena především pro malé školáčky a ti by o víkendu případně nemohli dorazit. Ale to neznamená, že organizátoři neočekávají také návštěvy samotných rodičů s dětmi. V předhradí se bude pohybovat například loutkář Václav Krčál, který vyrábí, obléká a restauruje loutky pro přední české loutkoherce.

Dále na děti čeká přibližně na 24 pohádkových postav, mezi nimi nebude chybět Karkulka, pejsek s kočičkou, kohoutek a slepička, brouci Mrkvajzníci nebo Popelka.

Organizátoři vymysleli – kromě mávátek ve tvaru ovoce pro paní učitelky – také originální způsob, jak uhlídat malé neposedy. „Po dobu celého programu bude po nádvoří hradu pobíhat klaun, který se případně postará o ztracené děti,“ doplnila Eva Vařejčková, která připravuje další podobné setkání dětí na 1. září na Havlíčkobrodsku. „Půjde o rozloučení s prázdninami,“ dodává.

Po celý den budou k dispozici stánky s občerstvením.

Program akce Z pohádky do pohádky

9.00 – 10.00 MRKVAJZNÍCI (Divadlo De facto mimo Jihlava) – pohádka pro nejmenší a pro největší, ale můžou přijít i ti prostřední.
10.00 – 10.30 O KOHOUTKOVI A SLEPIČCE (Malé divadélko Praha) – pohádku o tom, jak se slepička snaží zachránit chamtivého kohoutka, zná snad každý. Lakomost a chamtivost je hlavním tématem příběhu, ze kterého se ale dá poučit.
10.30 – 11.30 TANČÍČEK „ADUŠIADÁŠI“ (Divadlo Kufr Praha) – pohybově žonglérská klauniáda
11.30 – 12.00 ŽONGLÉRSKÁ DÍLNA – žonglování s různými pomůckami – míčky, šátky, kužely, kruhy, talíři, jablky a podobně. Děti si mohou vše vyzkoušet.
12.00 – 13.00 O PEJSKOVI A KOČIČCE (Divadlo Duha Polná) – o pejskovi a kočičce, jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech.
13.00 – 13.30 O ČERVENÉ KARKULCE (Malé divadélko Praha) – v pohádce vystupují maňásci Karkulka a babička a herci ztvárňující vlka a myslivce. S nimi vystupuje postava Pana Pohádky, který celý příběh vypráví.
13.30 – 14.30 POPELKA (Studio Dell´arte) – klasická loutková pohádka, ve které se do děje zapojí i děti. Hrají Stanislava Kočvarová a Sylva Malinková.
14.30 – 15.00 HRAJEME SI S LOUTKOU – žonglování
15.00 – 16.00 MY3.AVI Hudební vystoupení mladé folkové skupiny, která zvítězila v loňském ročníku Porty.