Výtvarník se zabývá nejčastěji lidovými a biblickými náměty a akty. Narození vnučky ho dovedlo také k tvorbě pro děti.

V galerii „Na Hradě“ městského muzea v Polné můžete jeho vystavené obrazy zhlédnout až do konce letních prázdnin.

 

Kombinovaná technika

„Vystavená dílka Jiřího Dajče vynikají pestrostí výtvarné techniky. Objevují se na nich suché pastely, mastné pastely, tužka, tempery, tuš nebo olejové barvy. Dokazují hravost a invenci. Ve své nápaditosti využil při tvorbě svých děl například i dřevo, zlato a jiný kov,“ podotkl Jan Prchal, jednatel Klubu za historickou Polnou.

Autor používá také kombinovanou techniku, kterou se v posledních desetiletích s oblibou zabývá řada umělců. „Na obrazech Jiřího Dajče však nalezneme i některé nové prvky, s nimiž se tak často, anebo vůbec nikde nesetkáme,“ připomněl Prchal.

„Předně je to kresba tuší na skle, které již překrývá jinou kresbu tužkou. Dále je to malý dřevěný oltář, jehož dvě části si může kdokoliv otevřít, aby zjistil, že obrázky jsou namalovány na všech jeho částech,“ doplnil Jan Prchal.

V polenské galerii je k vidění jedinečný soubor „Křížové cesty“. Obrazy poslední cesty Páně jsou v rámech autorovy vlastní výroby. Jiří Dajč ve své výtvarné tvorbě nezapomíná ani na rodné město. Na několika obrázcích se objevují polenské kostelíky a jesličky.

Výtvarný talent Jiřího Dajče podchytili už jeho učitelé na základní škole. „Byl velmi ovlivněn polenským malířem a grafikem Miloslavem Plešingrem. Od dob studií byl členem různých sdružení amatérských výtvarníků,“ řekl Jan Prchal.

Prostřednictvím syna, který žije v USA, se dostala řada jeho obrazů do soukromých sbírek amerických sběratelů. On sám je sběratelem grafiky především českých výtvarníků a knih o výtvarném umění.