„My i kino Sokol jsme měli velký zájem na tom vrátit se ke spolupráci,“ uvedl ředitel MFDF Marek Hovorka.

„Se zprovozněním promítacího sálu jsou spojeny obrovské finanční náklady, ze kterých se platí technika, překladatelé nebo třeba filmová práva. Rozhodli jsme se však, že v kině Sokol promítat budeme, ale v trochu jiném režimu,“ doplnil Hovorka.

Celkem tedy návštěvníci festivalu budou moci zhlédnout dokumentární filmy v pěti sálech ve městě. Promítat se bude v sálech kina Dukla a Domu kultury, v bývalém klubu Áčko, a nakonec tedy také v kině Sokol. Chybět nebudou ani projekce pod otevřeným nebem na Masarykově náměstí.

Dukla čeká na konec festivalu

Ani plánovaná rekonstrukce kina Dukla festival neohrozí. „Opravy začnou až po skončení festivalu a do jeho dalšího pokračování už by mělo být kino zase připravené na promítání,“ řekl Marek Hovorka.

Na úpravy Dukly už má Jihlava vydané stavební povolení a hotový je také projekt pro přestavbu na Centrum dokumentárního filmu včetně interiéru.
Magistrát města Jihlavy nyní už jen čeká na schválení Regionálních operačních programů Evropskou komisí a na vyhlášení výzev k předkládání žádostí o poskytování evropských peněz.

„Jakmile se toto stane, magistrát nejen že podá žádost, ale také vypíše výběrové řízení na inženýrskou činnost, tedy zajištění výběrového řízení na dodavatele stavby a následný dohled nad stavbou,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Letošní festival dokumentárních filmů se bude konat v Jihlavě ve dnech 23. až 28. října. Po skončení festivalu už městu nic nebude bránit v tom, aby rekonstrukce v kině Dukla, které je městským majetkem, začaly.