Na jeho existenci se kromě slovenského tenoristy Dvorského podílí město a Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou a kraj Vysočina. Letošní ročník se koná pod záštitou ministrů České i Slovenské republiky, Václava Jehličky a Marka Maďariče. V průběhu patnácti dnů proběhne celkem šest žánrově rozličných koncertů.

Hudbou se rozezní zámecká zahrada a chrám svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, zámek v Telči a prostředí dalešického pivovaru. Pro sobotní zahajovací koncert se hostem Petra Dvorského stane operní hvězda, sopranistka Gabriela Beňačková.

„Samozřejmě, že se na festival v Jaroměřicích velice těším, jsem trochu zvědavá na prostředí, jedu tam poprvé,“ svěřila se umělkyně. V podání špiček operního světa zazní vedle italských árií i vybrané skvosty z pokladnice české opery.

Jen o pár dnů později, v úterý 7. srpna, nabídne festival další skvělé vystoupení. Posluchači i odbornou kritikou respektovaný komorní soubor Ritornello, vedený kapelníkem Michaelem Pospíšilem, mistrně oživí staré zaprášené partitury dávno zapomenutých skladatelů.

Zcela odlišný hudební žánr je pak připraven na pátek 10. srpna. Se svým originálním programem vyjde na jeviště vokální kvarteto gentlemanů 4TET v čele s všestranně nadaným Jiřím Kornem.

Zazní muzikálové evergreeny

Představení chystané na sobotu 11. srpna nebude pouze zážitkem hudebním. Sólisté Městského divadla Brno, doprovázeni orchestrem, dají prostor jak hudební, tak činoherní produkci. S vysokým nasazením pro tento den nastudovali evergreeny z celé muzikálové historie.

K vážné hudbě se festival vrátí ve středu 15. srpna, kdy zazní vrcholné dílo G. F. Händela Mesiáš. Vítězný souboj se smrtí Kristus svede zpěvem komorních sólistů Hany Škarkové, Pavly Zbořilové, Marka Olbrzymka a Aleše Procházky spolu s Českým filharmonickým sborem Brno.

Závěrečný večer v sobotu 18. srpna přinese ojedinělé provedení vybraných pasáží kantáty Carmina burana hudebního skladatele Carla Orfa. Elena Gazdíková, Tomáš Černý, Vladimír Chmelo a Moravská filharmonie Olomouc i Český filharmonický sbor Brno se s návštěvníky festivalu rozloučí na pozadí nevídaných vizuálních efektů a světelných kouzel.

Koncertní vystoupení však nejsou jediné, čemu se v době konání festivalu mohou návštěvníci obdivovat. V prostorách jaroměřického zámku bude zároveň přístupná výstava s názvem Osobnosti pod maskou.

Každá z prodejných masek, vyrobených mentálně postiženými umělci, bude z druhé strany skrývat autogram uznávané a slavné osobnosti. Patronka projektu Kateřina Neumannová a Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením tím chtějí zbourat další z bariér, která tyto lidi od „běžné“ společnosti dělí.

 

PROGRAM

 

Sobota 4. srpna
Jaroměřice nad Rokytnou, zámecká zahrada, 20 hodin
Česko – italské dialogy
Peter Dvorský a Gabriela Beňačková
Moravská filharmonie Olomouc

Úterý 7. srpna
Jaroměřice nad Rokytnou, chrám sv. Markéty, 19.30 hodin
Mars Angelicus
Komorní soubor Ritornello

Pátek 10. srpna
Dalešice u Třebíče, pivovar, 20.30 hodin
4TET Jiřího Korna

Sobota 11. srpna
Jaroměřice nad Rokytnou, zámecká zahrada, 20 hodin
Muzikálová zámecká noc
Sólisté a orchestr Městského divadla Brno

Středa 15. srpna
Telč, zámek, 20 hodin
G. F. Händel: Mesiáš
Čeští komorní sólisté
Český filharmonický sbor Brno

Sobota 18. srpna
Jaroměřice nad Rokytnou, zámecká zahrada, 20.30 hodin
Středověké písně v novém hávu
Moravská filharmonie Olomouc
Český filharmonický sbor Brno
Sólisté