Posluchačů přišlo osm stovek – bylo jich plné zámecké nádvoří. Příprava sedmimetrového pódia zabrala celý den. „Ani Medvěd nepamatuje, že bychom někdy stavěli tak obrovský pódium,“ prozradil Matěj Kolář, syn Milana Medvěda Koláře, hlavního pořadatele Prázdnin v Telči.

Právě Matěj byl jedním z těch, kdo přemlouvali Medvěda nejvíce, aby Finy pozval. Rozhodování nebylo snadné – kapela v Česku není tolik známá a její vystoupení stálo šestimístnou částku. Värttinä v rámci svého evropského turné přijela do Telče z Mnichova a další den razila do Budapešti.

Finové hráli v baru do noci

Závěrečný koncert byl plný energie, šestice mužů s nástroji doprovázela trojici zpěvaček ve finských krojích. Zazněly písně z alb i novinky. Kapela se již od roku 1987 věnuje finskému folkloru, každá píseň má svůj příběh. Jedna je o hadech a stínech z podsvětí, jiná o tom, co se stane mládencům, až přijdou ráno po tahu domů.

Vrcholem večera byla jednoznačně píseň Seelinnikoi, jejíž refrén zazpívali s kapelou snad úplně všichni návštěvníci, kterým se skupina líbila natolik, že si vytleskali tři přídavky.

Mužská část severské kapely pak strávila ještě skoro celou noc v baru Nocturno, kde hrála pro potěšení sobě i ostatním.

„Jsem rád, že patříme mezi festivaly v Evropě, kde si Värttinä můžou zahrát. Zatím máme se zahraničními hosty ty nejlepší zkušenosti,“ chválí si Medvěd. I zahraniční hosté nešetří chválou: „Fernando Saunders chtěl sojové mléko a my jsme mu ho sehnali. Byl nadšený. Ze tří koncertů v Čechách se mu ten v Telči líbil nejvíce, příští rok by rád přijel zase.“ Se slovy „Next year!“ se loučili s Kolářem i muzikanti z Finska.

Příští rok Bratři Ebenové

Letošní Prázdniny v Telči začínaly před třemi týdny v duchu židovských tradic – v úvodním průvodu byl k vidění bájný Golem a oživlé obrazy Marca Chagalla.

Nejhojněji navštívenými koncerty byla vystoupení Jablkoně a Hradišťanu, naproti tomu Jan Hrubý & Kukulín či Lenka Dusilová letos příliš diváků nepřitáhli.

„Nedá se to předvídat, pořád hledáme nové neotřelé hosty. Snažíme se o pestrý program. Ale hlavně to musí souznít s Telčí. Festival už nemůže růst, co se týče rozměrů. Můžeme ale zvyšovat kvalitu,“ vysvětlil Kolář. Prozradil také, že příští ročník Prázdnin v Telči začne 25. července a vystoupí na něm Bratři Ebenové.

Zoufalý výkřik „Já nechci konec folkáčů“ zaslechl na telčském náměstí Kolář k ránu po skončení festivalu.