„Šestý ročník už probíhá v atmosféře postupných příprav na velká mahlerovská jubilea v letech 2010 a 2011, kdy do Kališť u Humpolce a do Jihlavy přijede Thomas Hampson spolu s dalšími velkými uměleckými osobnostmi a soubory a kdy mezinárodní oslavy 7. července 2010 navštíví i vnučky skladatele Marina a Alma,“ uvedl Jiří Štilec, tajemník Společnosti Gustava Mahlera, jednoho z pořadatelů.

Předehrou letošního šestého ročníku festivalu bude vystoupení mladých hudebníků ze Základní umělecké školy v pátek od 15 hodin v Jihlavě na náměstí, organizátoři se tak snaží propojit mladé soubory z regionu s dalšími umělci a soubory, které na festival přijíždějí. Zahájení festivalu proběhne od 17 hodin v gotické síni radnice a poté vypukne první koncert Strauss, Korngold, Mahler v podání filharmonie Brno.

„Z mimohudebních akcí se i letos bude konat malá slavnost v rodišti Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce a symbolické sázení růží v neděli od 15 hodin. Tu letošní přiveze ze zahrady ve Westminsteru významná anglickočeská výtvarnice Helena Giras-Kozáková. V rodném domě bude otevřena výstava jejich nejnovějších keramických objektů,“ láká Štilec.

Milovníci hudby se mohou v průběhu festivalu také těšit na představení Petrolejové lampy v podání Báry Hrzánové a Radka Holuba, na hudbu a četbu z životopisu Karla IV. s názvem Vita Caroli nebo na koncert Mahler, Dvořák, Rossini Bizet, jenž zazní z úst jihlavské rodačky žijící v Německu Kateřiny Habelkové.

„Atraktivní součástí festivalu bude vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri se sbormistry Pavlem Horákem a Jakubem Martincem,“ představil tajemník Jiří Štilec poslední koncert festivalu.