Tenor na roztrhání je bláznivým příběhem talentovaného, ale nesmělého a opomíjeného človíčka, který čeká na svojí životní příležitost. Dojemné lidské okamžiky se tu střídají s výbuchy slovní a situační komiky.

Hra měla premiéru v květnu 1986 v londýnském Globe Theatre a stala se jednou z nejpopulárnějších komedií posledního desetiletí. Dočkala se více než 200 inscenací na celém světě, více než rok se hrála na Broadwayi, v Londýně a v Paříži. Byla přeložena do 16 jazyků a provozována v téměř 30 zemích. Česká premiéra se konala v Divadle J. K. Tyla v Plzni v roce 1990.

V pohostinské režii Petra Palouše se jihlavskému publiku představí všechny přední hvězdy hereckého ansámblu HDJ. Františka Mitáše, Hanu Briešťanskou, Zdeňka Dryšla, Petra Soumara, Ludmilu Forétkovou, Milana Šindeláře a Lucii Sobotkovou-Štorkovou.

„Tato role je krásná a náročná příležitost. Výborně se mi spolupracovalo s režisérem Petrem Paloušem. Tato hra má jiný styl humoru, což se mi líbí,“ říká ke své roli slavného tenora Tito Merelliho Petr Soumar. „Není sranda dělat srandu,“ doplňuje jej herecký kolega František Mitáš, který si v představení zahraje roli asistenta Maxe.

Pohádkový muzikál

Druhou premiérou bude na Velké scéně pohádka v režii Václava Tomšovského Jak se čerti ženili, kterou HDJ uvede 31. května v 15 hodin. „Je to spíše pohádkový muzikál, protože se zde více než čtyřicet minut tančí a zpívá. A navíc se zde objevuje vděčné téma čertů a čertic,“ popsal představení režisér Tomšovský.