O hodně smutných číslech se dozvědí návštěvníci výstavy v prostorách jihlavského krajského úřadu. Jde o expozici, která na 27 panelech mapuje vznik, vývoj a dění v koncetračních táborech za druhé světové války.
Výstava se jmenuje příznačně: Místa utrpení, smrti a hrdinství.
„Její téma je aktuální. Mladí občas na srazech hajlují, a nevědí, co by jimi vyznávaná ideologie způsobila, kdyby se podařila,“ upozornila autorka putovní výstavy Olga Zárubová.
„Ti mladí by se ani nenarodili. Češi by za Hitlera asi také přišli na řadu jako méněcenná rasa,“ doplnila starší paní. Podle ní stejně nevinně začínal ve 30. letech minulého století nacismus.
Nejde tam jenom o symbol na košili
„Úspěchem výstavy všude je, když se i jen jediný skin drápkem chytne a řekne to těm druhým. Když řekne: Vy si šijete ty symboly na košili a nacisté nám pod stejným symbolem za války mlátili rodiče nebo prarodiče,“ uvedla Olga Zárubová.
Na vernisáž výstavy přijel včera do Jihlavy také osmdesátiletý Asaf Auerbach. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi.
On osobně prožil válku v Anglii, když se o něj a dalších 668 převážně židovských dětí z Čech postaral britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton. „Když jsem se vrátil v srpnu 1945 do Prahy, věděl jsem, že tři tety a babička přežily. Některé děti neměly nikoho,“ zmínil Auerbach.