Studentské slavnosti jsme sledovali odpoledne na místě ON-LINE.

Před 13. hodinou průvod v maskách a převlecích dorazil za rachotů řehtaček a bubnů a neustálého skandování studentů na jihlavské Masarykovo náměstí. Zde je již připraveno hudební pódium, na ktrerém během programu vystoupí například Mig 21. Na náměstí je také několik stánků s občerstvením, velký pivní stan a skákací hrad pro děti.

13.30Probíhá "volební meeting" škol a jejich aspirantů na titul Krále a Královny majálesu. Zatím největší aplaus sklidil "Cirkus Polytechnikus" Vysoké školy polytechnické.

14.00 Začíná hrát jihlavská kapela Arciskáčany. Studenti průmyslovky si na jihlavském náměstí krátí volnou hodinu. "V naší škole mají asi všichni pocit, že se učíme málo, pro nás akce jako majáles bohužel není určená," pokrčil rameny sedmnáctiletý Martin, student "průmyslovky". Jeho spolužáci si alespoň zabojovali ve skákacím hradu pomocí tyčí obalených molitanem.

14.20 Majálesu se účastní šest jihlavských škol, z toho tři kandidují do volby Královny a Krále majálesu. Jsou to Střední zdravotnická škola, Střední uměleckoprůmyslová škola Helenín a Vysoká škola polytechnická. Během kulturního programu je možné si vedle pódia u infostánku zakoupit lístky na večerní program v Dělnickém domě.

14.30 Ani silné poryvy větru zatím neznepříjemňují náladu studentům ani dalším návštěvníkům a náhodným kolemjdoucím. Program se zamlouvá nejen mladým, ale i seniorům. "Ať se mladí baví, to je potřeba, pocházím z vesnice a tam za nás majálesy nebyly,zato jsme zase stavěli májku," zavzpomínala s úsměvem na své mládí šestasedmdesátiletá Božena z Jihlavy.Kapela Arciskačány má odehráno přibližně polovinu koncertu. Deset minut před patnáctou hodinou je vystřídá soutěž, na kterou naváže volná disciplína ve volbě Královny a Krále majálesu.

15.30 Po soutěži dobrovolníků, kdo nejrychleji nafoukne balonek do jeho prasknutí se ve volné disciplíně představili aspiranti na Krále a Královnu majálesu. Za Polytechniku "kandidují" Petr Hornych a Barbora Nová. Ti po selhání techniky předvedli například improvizované jódlování německých turistů za velkého potlesku publika. Za "zdravku" kandidující studenti, kteřívystupují pod přezdívkami Král Hubert Berousek III. a Jasněnka Berousková XII. předvedli se spolužáky cirkus s klauny a baletkou. Uměleckoprůmyslová škola z Helenína v zastoupení Nikolase Kourka a Martiny Božejovské předvedli napříkladpředstavenív převlecíchmyší a koček v jejich otroctví. Program pokračuje soutěžní disciplínou v rychlosti pití nealkoholických nápojů, potom by měla vystoupit kapela MIG 21.

15.45 "Pivní stan" na náměstí se zaplnil lidmi, kteří přestávky v programu využívají k občerstvení.

16:15 Kapela MIG 21 v čele s Jiřím Macháčkem baví svou muzikou zaplněný prostor před pódiem na horním náměstí. Zatímco zazněly hity známé z rádií, před pódiem se vytvořil "kotel" fanoušků. Pivní stan je v tuto chvíli téměř prázdný, na náměstí si davy lidí užívají koncert hlavní hvězdy celého programu letošního Majálesu.

16:30 Lidí na náměstí stále přibývá, náhodní kolemjdoucí se zastavují a užívají si atmosféru letošního jihlavského majálesu. Zpěvák Macháček vytahuje z rukávu eso v podobě hitu "Malotraktorem".

17:05 MIG 21 se loučí, blíží se volba Krále a Královny Majálesu

17:15 Proběhlo slosování vtupenek na úterní závěrečný program. Hlavní cenu - zpáteční jízdenku autobusem po Evropě vyhrál dvacetiletý student "polytechniky" ze Svratky Aleš Kulík. "Asi si najdu nějakou holku a pojedu s ní někam po Evropě a nazpátek. Vůbec jsem to nečekal, nevěřil jsem tomu," usmíval se výherce krátce po převzetí ceny.

17:30 Majáles zná svého letošního krále a královnu - jsou jimi Petr Hornych a Barbora Nová z Vysoké školy polytechnické. Jejich bezprostřední dojmy přineseme ve středečním vydání Jihlavského deníku. Program majálesu pokračoval večer v Dělnickém domě.


Večerní program Dělnický dům
Hlavní sál

20.30 – 20.45 – uvítání moderátory majálesu
21.00 – 21.45 – Green Smatroll
22.00 – 22.45 – The Gangnails
23.00 – 00.00 – Major Major

Music club Vinárna

21.15 – 21.30 – uvítání moderátory majálesu
21.30 – 22.15 – 4th Soul
22.40 – 23.15 – Kofe-In
23.45 – 02.00 – dj Jungling.Jay + mc Turner