Víc než kdokoli jiný ví o festivalu a světově proslulém skladateli Mahlerovi ředitel festivalu Jiří Štilec z pořádající Společnosti Gustava Mahlera a agentury ArcoDiva.

Význam festivalu roste rok od roku. Čím to je?

Mahlerova hudba otevírá pomyslnou bránu do hudby 21. století. Co dnes nazýváme world music, polystylovost či multikulturnost, to už Mahler dávno ve svých partiturách vystihl. Sjednotil mnohonárodní a velice pestrou říši, jíž bylo Rakousko–Uhersko. Proto taková obliba ve světě.

Není to módní záležitost?

Móda je něco pomíjivého. Zájem o Mahlera začal díky skladateli Bernsteinovi někdy v 60. letech. Je to inspirativní hudba, přinášející odpovědi na otázky současnosti, proto obrovský zájem milovníků hudby.

Čekáte rozšíření festivalu?

Počítáme s velkým rozšířením orchestrálních koncertů. Odpovídá to Mahlerovu odkazu. Usilujeme o překračování žánrů a o maximální otevřenost k posluchači. Právě tak, jak to uměl Gustav Mahler, dnes jeden z nejhranějších autorů na celém světě.

Nevezme svět Jihlavě výsadní postavení?

Nemám strach, že by Jihlavu někdo o Mahlera připravil, autor tu vyrůstal do 15 let. Tento historický fakt nic nezmění. Pokud se město nějak nepřipraví o Mahlera samo, ale to je nepravděpodobné.

Na co se mohou milovníci Mahlera těšit?

Na asi desítku koncertů, výstavu v Kališti, na světové hudební skladatele i skvělé známé domácí interprety.