Výjimečná a s největší pravděpodobností neopakovatelná hudební podívaná se chystá na sobotu 12. června v jihlavském kempu v Pávově. Na pódium festivalu, nazvaného Jihlavské legendy, tam totiž vystoupí členové řady dávno zaniklých kapel ‚tancovačkové‘ éry osmdesátých a devadesátých let minulého století. Návštěvníci si navíc budou moci odnést i jejich původní nahrávky.

„Někomu se možná zdá výraz legendy silný, ale my jsme přesvědčeni, že to legendy jsou. Chceme fanouškům poskytnout možnost vrátit se zpátky do doby, kdy se potkávali na zábavách a za oblíbenými kapelami a písničkami byli ochotni vážit třeba i dlouhou cestu pěšky,“ vysvětlil organizátor Jiří „Netty“ Netolička.

Ten je spolu s Pavlem „Sedmou“ Augustinem i za vznikem čerstvě vylisovaného dvojcédéčka Jihlavskej bigbít aneb To nej ze zábav 1979 – 1999. „Jsou to nahrávky různě posbírané od fanoušků. Nejdřív jsme je začali shánět pro sebe, ale pak jsme si řekli, že by možná mohly udělat radost i více lidem,“ popsal Netolička s tím, že od prvního nápadu po jeho uskutečnění uplynulo asi šest let.

Bez šance na desku

„Bylo s tím opravdu hodně práce. Vždycky jsme sehnali nějakou nahrávku, vyčistili jsme ji, a pak jsme třeba zjistili že bychom mohli získat lepší verzi od někoho jiného. Kvalita není příliš dobrá, ale je to jistě lepší než nic. Tehdy se nahrávalo přes zvukařské pulty nebo jen přímo z mikrofonů na kazeťáky. Přes pásky z kotoučáků, které jsme dostali, bylo často už vidět,“ popsal Augustin.

Album, na kterém jsou čtyři desítky autorských písní, bude samostatně neprodejné. Organizátoři chtějí disky rozdávat lidem, kteří si za sto padesát korun koupí vstupenku na koncert. „Chtěli jsme je rozšířit nějakým netradičním způsobem. Je to regulérně vydaná a vylisovaná deska, náklad by měl být symbolických 666 kusů,“ řekl Netolička. Víc jich určitě nebude a nechystáme ani žádné druhé vydání. Rozdávat je budeme, dokud budou,“ doplnil.

Deskou se podle svých slov snaží vzdát hold i lidem, kteří v éře komunismu pěstovali na tehdejší poměry tak absurdní činnost, jako hraní po „tancovačkách“. „Hlavně jsme ale chtěli uchovat skladby, které mohou určitým lidem něco říci. Mysleli jsme si, že by to mohlo být zajímavé i pro samotné kapely. Většinu nahrávek už totiž nemají ani sami muzikanti,“ podotkl Netolička.

„Vesnické zábavy tehdy v podstatě znamenaly to, co dneska rockové kluby, a sály bývaly pokaždé nabité. Pro kapely s vlastní tvorbou, které nechtěly hrát načerno, byly tancovačky vlastně jediná možnost. Věděli jsme, že jako amatéři nemůžeme natočit desku, ani se nedostaneme do rádia, a tak jsme hráli pro své publikum na zábavách,“ ohlídl se zpátky do minulosti muzikant Michal „Kulda“ Dostál. Ten se na pávovském festivalu objeví za bicími v legendární Plechance, ale vystoupí i se skupinami Major Major a Piran Death.

Pávovský kemp leží v severní části Jihlavy u dálničního přivaděče spojujícího město s dálnicí D1 a Havlíčkovým Brodem. Kemp je dobře dostupný i městskou hromadnou dopravou.

Začátek sobotní přehlídky stanovili pořadatelé na šestnáctou hodinu, areál se ale návštěvníkům otevře už o dvě hodiny dříve. Na pódiu se objeví skupiny Autobus, Plechanka, Major Major, Metanoon, Araya, Oranžová brablenec, Ariel, Piran Death, Extreme, Obrna, Charon, Abi-Gail a Barakuda.