Gotická jádra a renesanční tvář domů na telčském náměstí Zachariáše z Hradce jsou místem jako stvořeným pro výpravu do dávné historie.

Přijměte tedy pozvání Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna a přijďte se podívat od 13. do 14. srpna na historické slavnosti s názvem Dominium pánů z Růže do Telče.

Budete svědky setkání pánů z Krumlova, z Rožmberka, z Landštejna a na Třeboni, ze Stráže a Ústí a Albrechta z Valdštejna s pány na Telči. Projdete s nimi telčské náměstí, které bude plné historických klání, soubojů, hudby, tance, dobového jarmarku a zábavy nejen pro dospělé, ale i pro děti.

„Budeme si moct připomenout dobu pro nás vzdálenou, která tehdy byla velmi drsná a tvrdá. Nahlédneme do rytířských ležení s barevnými stany a vlajícími korouhvemi, zaposloucháme se do hudby, která zněla ve zdech tehdejších hradů a tvrzí, uvidíme dobové tance a pobavíme se uměním kejklířů a fakírů,“ popsala Věra Peichlová, vedoucí odboru kultury na telčském městském úřadu.

Program odstartuje v pátek v 18 hodin. O dvě hodiny později se uskuteční křest knihy Pavla Juříka, která se jmenuje Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů, na které autor pracoval téměř tři roky.

Juřík už v předchozích letech napsal dvě úspěšné knihy o jihočeských a jihomoravských dominiích. Po těchto dvou publikacích zamířil do míst, kde se tyto enklávy potkávají – na českomoravské pomezí.

Současná kniha Pavla Juříka provede čtenáře panskými sídly v Jindřichově Hradci, Telči či Slavonicích. Autor se tentokrát neomezil jen na rody v názvu publikace, ale věnoval se také například Krajířům z Krajku a dalším. Hlavní událost této dvoudenní akce, průvod historických postav, se odehraje v sobotu o půl druhé. Chybět nebude ani dobový jarmark po celou dobu trvání historických slavností a ohňová show.