Týden romské kultury má v Jihlavě několikaletou tradici. „V Jihlavě sídlí významná romská komunita a její kultura do krajského města patří. Celý program vyvrcholí 8. dubna, na který připadá Mezinárodní den Romů,“ přiblížil smysl akce Patrik Priesol z občanského sdružení Horizont.

Dnes se uskuteční vernisáž k výstavě Holocaust Romů, která bude do 16. dubna k vidění v Jihlavské bráně v ulici Matky Boží. „Holocaust je i po tak dlouhé době stále aktuálním tématem. Vyvražděno bylo i mnoho Romů z Vysočiny. Chceme upozornit také na vzrůstající vliv neonacismu,“ doplnil Priesol.

Ve středu bude Lucie Horváthová, bývalá členka Rady vlády pro národnostní menšiny ČR, besedovat a přednášet na Soukromé vyšší odborné škole sociální v Jihlavě. Ve čtvrtek se tamtéž uskuteční promítání dokumentárních filmů s romskou tematikou.

V pátek bude romský týden zakončen tanečním pásmem dětí z vyloučených lokalit kraje Vysočina. Doprovodí je romská kapela. Tanečníci a hudebníci vystoupí v Multikulturním centu Jihlava. Mezi vyloučené lokality na Jihlavsku patří telčská Cihelna a jihlavská Havaj.