Práci včelařů od jara do podzimu, včelí produkty i jejich využití v přírodní léčbě představí v dubnu jihlavské Muzeum Vysočiny. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku různých druhů medu a pozorování včel v prosklených úlech. Výstava Včely, med a perníky bude otevřena ode dneška do 26. dubna. Její součástí budou přednášky, ukázky zdobení medových perníků a malování velikonočních vajec včelím voskem.

Chtějí oslovit hlavně mládež

„Na výstavě bude stále přítomen některý z včelařů, aby mohl odpovídat na dotazy,“ řekl Dušan Straňák, předseda jihlavské organizace Českého svazu včelařů. Včelaři podle něj chtějí oslovit hlavně mládež, pro kterou připravili například i soutěže v kreslení. „Včelaři stárnou a mladí se nehlásí,“ vysvětlil. Zájem o med od místních včelařů přitom stoupá.

Výstava zabere přízemí muzea. Jedním z témat bude porovnání současných včelařských prací s tím, jak se dělaly dříve.

Historické pomůcky a náčiní byly zapůjčeny z fondů Národního zemědělského muzea ze zámku Kačina. Život včelařů přiblíží také výstava fotografií včelmistra Jakuba Dolínka, která v muzeu začne rovněž již dnes. Doprovodný program se bude konat hlavně v pátek a o víkendech. V neděli 10. dubna si lidé mohou přijít poslechnout povídání o medu, následující sobotu představí lékařka Jana Hajdušková apiterapii, což je léčebná metoda, která využívá včelích produktů a přípravků z nich. Kromě medu to je například i jed z žihadel. V programu jsou i ukázky zdobení perníků a výroby svíček. Malování velikonočních vajec včelím voskem se lidé mohou naučit 20. dubna a také na Bílou sobotu, která připadá na 23. dubna.

Český svaz včelařů sdružuje na Jihlavsku kolem 190 chovatelů včel. Na jednoho včelaře připadá průměrně asi desítka včelstev.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)