Druhá slavnostní premiéra letošní dvaasedmdesáté sezony Horáckého divadla se odehraje již zítra večer. Bláznivou komedii s názvem Rodina je základ státu, vyprávějící o doktorovi, který se snaží zachránit blížící se manželskou pohromu, vybrala do repertoáru dramaturgyně divadla Marie Procházková.

Jihlavské publikum bude třetí v republice, které tuto inscenaci uvidí na prknech, která znamenají svět. Navíc se režie ujala hostující režisérka Kateřina Dušková, která pro jihlavské Horácké divadlo režírovala poprvé.

O humor není nouze

„Při přípravě inscenace jsme šli hlavně po situacích, které nás bavily, a věříme, že budou bavit i diváky v hledišti. Poprvé režíruji velkou komedii, kdysi na škole jsem ještě režírovala Penzion pro svobodné pány. Ale jinak se zaměřuji na vážná témata, mám ráda Shakespeara a toto pro mě byla výzva,“ říká režisérka Kateřina Dušková. Zároveň připomíná, že v inscenaci nejde primárně o komediálnost a legraci, spíše se snaží vyprávět vcelku normální příběh, který sice hraničí se zoufalstvím, ale v životě se někdy stává.

Autor hry Ray Cooney ji napsal ve stylu situační komedie, která se odehrává v současné době, před Vánoci v nemocnici. Tam se doktor Mortimer, krátce před důležitou vědeckou přednáškou, dozví, že má osmnáctiletého syna, a aby toho nebylo málo, hrozí, že se jeho zákonná manželka může každou vteřinou setkat s bývalou milenkou a matkou oné nečekané nadílky. A tak se roztáčí kolotoč plný nehorázných doktorových lží.

Situace, do kterých se hlavní postava dostává, by měly být pro diváky vtipné či úsměvné. Humor v této inscenaci vzniká především ze situací, které jsou v normálním životě naprosto běžné. „U paní režisérky oceňuji, že se nespokojí s obecným herectvím, ale jde opravdu po realitě tak, aby komedie byla uvěřitelná a my nešaržírovali,“ uvedl jeden z představitelů hlavních rolí Petr Soumar.

Známý anglický dramatik a herec Ray Cooney je jeden z nejoblíbenějších světových dramatiků. Jeho komedie patří k nejhranějším na světě a vyznačují se chytrým autorským humorem.

Další premiéry v Horáckém divadle se diváci dočkají již 26. listopadu, kdy se na prknech Malé scény představí původní thriller Pavla Palouše Vzdálené vraždy.