Skupina mladých slovinských umělců v těchto dnech připravuje v Jihlavě svůj kus Šaman a jeho stín.

Představení plné akrobacie a pohybového divadla je o vztahu umělce a jeho duše. V aréně na sebe tanečnice bere podobu šamanky a komunikuje se svým stínem, symbolem duše.

„Umělec prochází různými stadii a jeho život je jako život šamana. Občas se všichni ptáme, co je vlastně realita,“ komentuje námět tanečnice Dana Auguštin.

Dana tvoří společně s Katjušou Kovačič, Andrejou Kopač a Aleksandrem Kozmičem. „Nejsme zaměřeni na jeden druh umění. Spojujeme několik odvětví tak, abychom vyjádřili, co chceme,“ popisuje Andreja. Všichni mají za sebou několik vlastních představení, studium v Lubljani nebo v zahraničí. Auguštin studovala nový cirkus ve Francii a je praktikující sochařkou. Kovačič kromě studia akrobacie v Pekingu ovládla capoieru. Tu společně s dalšími členy skupiny zapojuje do představení. Vystudovaná žurnalistka Andreja prošla několika semináři živého umění. Živou hudbou na etnické nástroje doprovází ženy Aleksandr. Cestování je jeho život. Z Afriky si přivezl nástroj goni. „Vyrobili ho pro mě v Mali. Je z dýně, bambusu a kůže,“ ukazuje jeden z nástrojů a hned popisuje tureckou flétnu nejy a svoje oblíbené džembe.

Projekt vznikl ve spolupráci s občanským sdružením Nová síť. To podporuje rezidenční pobyty umělců.

Produkční DIOD Karolínu Zmekovou zaujal, a proto ho vybrala pro představení v Jihlavě. „V Jihlavě jsou od minulého pondělí. Přijeli se vším potřebným, jednotlivé scény zkouší už tady. Přála bych si, aby se lidé přišli podívat, co zajímavého může vzniknout za deset dní,“ uzavírá k přípravám představení Zmeková.