Na pultech mívají za sníženou cenu také nové knihy. Průměrná cena starých publikací se pohybuje od 30 do 100 korun. Na odbyt teď jdou ve větší míře specializované publikace věnované třeba umění, architektuře nebo psychologii.

Majitelé oslovených antikvariátů, že se už neobejdou bez internetového obchodu, což jim pomáhá udržet okruh zákazníků. „Po vzácnějších knihách se na internetu někdy jen zapráší. Prodáme je většinou do větších měst," 
řekl Igor Domkář, který už čtrnáctým rokem provozuje antikvariát v Havlíčkově Brodě. Internetové obchody má dva, jeden na vzácnější knihy, druhý s lidovou nabídkou.

Na druhou stranu, s rostoucí nabídkou e-shopů ubývají zájemci přímo v obchodech.

Antikvariáty na Vysočině 
v posledních letech zanikaly, zároveň byly otevírány nové. Podle dostupných údajů jich teď funguje asi 13, některé jsou součástí knihkupectví nebo prodejen dárkového zboží.

Loni skončil jeden z prodejců starých knih v Jihlavě, naopak nový antikvariát byl otevřen ve čtyřtisícové Přibyslavi. „Já si myslím, že antikvariáty budoucnost mají, víc bych se bál o kamenná knihkupectví. Vždycky bude těch pár lidí, které to bude bavit, a ty knížky budou pozvolna stárnout a budou se stávat zajímavými pro další sběratele," míní Domkář.

Pro svůj antikvariát zís
kal prestižní adresu. Regály s knihami má v havlíčkobrodské Štáflově chalupě, stavení ze druhé poloviny 16. století, jež je národní kulturní památkou.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)