„Nejde o to, zda máme chuť. Jde o ženský orgasmus. A o to, zda někoho zajímá,“ prohlásila na tiskové konferenci představitelka Sybill Trelawneyové z Harryho Pottera, jež ve filmu Sophie Hyde hraje vdovu, která si do hotelu zve mladého gigola. Až do své šedesátky totiž neměla jediný orgasmus.

Pán prstenů
Elfka Galadriel i trpaslice. Amazon odhalil snímky postav ze seriálu Pán prstenů

Film vznikl podle scénáře komičky Katy Brand a s výjimkou pár drobných roliček má pouhé dva aktéry. Nancy, jež se dva roky po smrti manžela rozhodne skončit se svou truchlivou sexualitou, a Lea, „hocha na telefonu“ s vypracovaným mladým tělem. Právě on jí má pomoci dosáhnout konečně orgasmu.

Učitelka z katolické školy a gigolo

Než se však společně doberou do finále, nějaký čas to potrvá. Mnohem důležitější než Nancin cíl je totiž vzájemná debata na pokračování, během níž oba poodkrývají své světy a divák má šanci vcítit se do ženské duše. Jejich dialog je půvabný a skýtá řadu vtipných momentů, jež plynou z rozdílných motivací jejich setkání, genderových zkušeností i povah. Učitelka z katolické školy a gigolo – to mluví samo za sebe.

Emma ThompsonEmma ThompsonZdroj: BerlinaleBritská herečka tu podává fantastický výkon, hraje si s mimikou a gesty, až postupně dovede svou Nancy k jemné, ale zásadní proměně. V roli Lea jí skvěle sekunduje mladý Daryl McCormack, kterého můžeme aktuálně vidět na Amazonu v seriálu Kolo času. V posledním záběru pak dvaašedesátiletá herečka svlékne župan a prohlíží spolu s divákem své tělo v zrcadle. S lehkostí a elegancí, bez vulgárního podtextu. Samozřejmé vyústění toho, co jsme dosud sledovali.

„Tahle intimita do filmu patří. Je to výraz svobody a naléhavosti v otázce ženské sexuality,“ řekla médiím o filmu, jenž režisérka natočila za devatenáct dnů a který měl na Berlinale světovou premiéru. „Potkala jsem ženy, které zažily totéž, co moje hrdinka – absenci sexuálního vzrušení a nezájem svého partnera to změnit. Je to téma, o kterém bychom měli mluvit a kterého se společnost stále bojí.“