Beseda se vrátí k listopadovému a následnému dění v Československu v roce 1989 a paralelně připomene revoluční dění na Ukrajině právě před rokem, kdy byly zahájeny demonstrace na kyjevském Majdanu. Pozvání do Jihlavy přijali aktivní účastníci obou významných událostí.

„Novinář a fotograf Jan Dušek přiveze sérii fotografií, které mu zůstaly ze čtyřiceti filmů exponovaných během listopadových dní roku 1989, a nechá nahlédnout do svého deníku. Autorem deníkových záznamů je také jedna z výrazných postav sametové revoluce Martin Mejstřík, i on přijede besedovat do Jihlavy," řekla za pořadatele Silvie Čermáková.

V Jihlavě se dále představí také Ilnara Dudash. Pochází z Ukrajiny, nyní žije v Brně. Je jednou z duší hnutí Euromajdan Brno, které se věnuje nejen aktuálnímu dění na Ukrajině, ale také je pořadatelem nejrůznějších kulturních akcí a setkání a propagátorem ukrajinské kultury. Mezi dalšími hosty budou Petra Ševců a Ondřej Hruška. „Jedná se o tvůrce dokumentu ze zákulisí revoluce na Ukrajině. Přináší osobité zprávy o emocích, nadějích a horkém boršči na kyjevském Majdanu z prosince 2013," dodala Čermáková.

ZUZANA MUSILOVÁ