Ve středu zavítá do krajského města Vysočiny pražská Divadelní společnost Julie Jurištové s bláznivou komedií Františka Ferdinanda Šamberka Blázinec v prvním poschodí. Možná je to právě tento divadelní kus, který vám v těchto pošmourných dnech může zvednout náladu. U Šamberka je to sázka na jistotu.

Tento český herec, režisér 
a dramatik druhé poloviny 
19. století začal s divadelními společnostmi kočovat už 
v patnácti letech. Roku 1859 se z cest vrátil do Prahy a velice brzy se z něj stal ve slavné Aréně na hradbách populární herec. Svým rolím dodával módní pikantnosti podle vzorů francouzské konverzační komedie a reagoval i na aktuální společenské události své doby. Ke konci své herecké kariéry přijal angažmá v Národním divadle a na jeho scéně hrál pak až do roku 1901, kdy odešel na odpočinek.

Mezi jeho nejlepší frašky patří bezesporu Jedenácté přikázání (v roce 1935 byla zfilmována Martinem Fričem), operetka Podskalák, nebo právě veselohra Blázinec 
v prvním poschodí. I tato hra je plná zápletek, překvapivých zvratů a komických situací, a v podání herců Divadelní společnost Julie Jurištové v ní zazní i známé staropražské písničky a kuplety.

„Mně ani nepřipadá, že bych byla nějak zvlášť krásná. Jsem prostě takový český, nebo spíš slovanský typ. Hodím se jim do těch krojů, na takové ty české klasiky," řekla herečka Jaroslava Obermaierová, která si v Šamberkově veselohře zahraje jednu z hlavních rolí. V představení dále uvidíte Oldřicha Navrátila, Martinu Hudečkovou, Kamilu Špráchalovou, Julii Jurištovou, Kateřinu Fixovou, Libora Jeníka, Jiřího Hánu, Mária Kubce, Radovana Snítila a Ivana Kodeše.

Komedie Blázinec v prvním poschodí je na programu Domu kultury v Jihlavě ve středu 
od sedmé hodiny večerní. Vstupné je tři sta korun.

MARTIN MEJSTŘÍK