Kultura se musela adaptovat nové pandemické realitě. Po dlouhých měsících uzávěry se divadla, kina, výstavy, koncerty a další kulturní akce otevřely veřejnosti, tíží je však restriktivní opatření. Stát se na podporu kultury rozhodl vyčlenit peníze z evropských fondů – nabádala ho k tomu samotná Evropská unie.

Česká republika vyčlenila na obnovu kultury a další budování kreativního průmyslu přes čtyři procenta prostředků z Národního plánu obnovy, nejvíce v celé Evropské unii. Je to největší finanční injekce do kultury za poslední desetiletí.

Aleš Najbrt, autor vítězného plakátu Zátopek
Více odvahy! České filmové plakáty bývaly nápaditější, říká Aleš Najbrt

Tento krok získal podporu Evropské komise a český národní plán obnovy je schválen a může být naplňován. Není to překvapivé. Ačkoliv se to totiž na první pohled nezdá, i Bruselu totiž na rozvoji kultury záleží. Důkazem jsou nejen dotace určené pro toto odvětví, ale také podpora v podobě různých projektů a iniciativ, jako je například Evropské město kultury. V jednom z nich, v Plzni, se bude konat další debata z cyklu Konference o budoucnosti Evropy podpořeného EU s názvem: Kam kráčíš kulturo?

Zajímaví účastníci debaty

Obsazení debaty bylo velmi reprezentativní. Hostem byli Martina Dlabajová, europoslankyně za ANO a dalo by se říci velvyslanec českého kreativního průmyslu v Evropském parlamentu, Jan Burian, generální ředitel Národního divadla, jedné z nejvýznačnějších kulturních institucí v Česku, Eva Veruňková Košařová, ředitelka festivalu Finále, Roman Černík, umělecký ředitel a hlavní dramaturg Moving Station a Jiří Suchánek, ředitel Plzeň 2015. Debatu moderoval Luboš Palata, evropský editor Deníku.

EuractivEuractivZdroj: EuractivDeník v rámci rozšiřování informací o EU uzavřel dohodu o výměně materiálů se serverem EURACTIV.cz, který přináší jedna z nekvalitnějších informací o Evropské unii. EURACTIV.cz je členem evropské mediální sítě EURACTIV, která v současné době působí ve 13 evropských zemích. Kromě Bruselu, kde je EURACTIV považován za jedno z nejvýznamnějších médií podporujících debaty o evropské politice a legislativě, působí také v Německu, Španělsku, Francii, Itálii, Slovensku, Polsku a dalších státech střední a východní Evropy. Měsíčně zasáhne více než milion unikátních čtenářů.