„Všechny naše děti hrají na hudební nástroje. Texty skládám já a hudbu většinou nejstarší syn Jan. Letos jsem na Jihlavském slavíku vystoupila sólo i spolu s dětmi,“ přiblížila maminka Terezie Málková. Pro Jihlavského slavíka dokonce Málkovi složili hymnu. Baví je i psaní muzikálů. „Muzikál s názvem Čí bude král? bude mít premiéru na konci listopadu,“ doplnila Málková.

Účastníků, kteří na Jihlavském slavíku prezentují vlastní tvorbu a ještě se k tomu sami doprovází na hudební nástroje, je v soutěži rok od roku méně. Jedná se spíše o raritu. „Před deseti lety jsme ještě měli hodně zpěváků, kteří vystupovali s kytarou, houslemi nebo zobcovou flétnou. Nyní devadesát procent účastníků zpívá na hudební podklad. Pokud se doprovází, tak na kytaru. Už asi moc neplatí rčení Co Čech, to muzikant,“ přiblížil ředitel jihlavského Domu dětí a mládeže Miroslav Němec.

Podle něj mladí lidé hudbu v dnešní době přijímají spíše pasivně. „Jsme rádi, že na soutěž přijde padesátka lidí, kteří se o hudbu aktivně zajímají. Na Jihlavském slavíkovi navíc mají možnost porovnat své výkony se svými vrstevníky. Mají tu příležitost ukázat, co umí,” doplnil Miroslav Němec.

Před dvaceti lety, kdy tato soutěž začínala, o ni byl mnohem větší zájem. „Na začátku devadesátých let jsme měli i osmdesát devadesát účastníků. Bylo to způsobené tím, že nebylo tolik mimoškolních nebo volnočasových aktivit,” dodal ředitel.

Mnoho zpěváků a muzikantů se Jihlavského slavíka účastnilo pravidelně, třeba pět let po sobě. Soutěží prošli členové oblíbené zábavové kapely Hornet z Brtnice nebo hudebníci, kteří hráli v Bokomařel. Soutěž Jihlavský slavík je určena pro zpěváky, dua, hudební skupiny i instrumentalisty. Na Jihlavském slavíku se prezentují nejrůznější hudební žánry.

ZUZANA MUSILOVÁ