Úspěšné představení režisérky Jany Svobodové a herečky Jing Lu po sérii hostování na evropských festivalech zavítá i do Jihlavy. Jejich domovskou scénou je pražské divadlo Archa.

Fascinující výkon Jing Lu, jediné postavy na jevišti, vás zavede na čínské tržiště osmdesátých let, do milionového města Wuhanu, o kterém jste možná nikdy neslyšeli. Sama Jing Lu se právě v čínském Wuhanu narodila, ale od roku 1997 žije v Praze.

Přestože je sama na scéně, setkáte se s jejími příbuznými, se spolužáky nebo učitelkou tělocviku. S pomocí kytarového looperu, a malé dřevěné skříňky, ve které si přivezla pár věcí z Číny, se vás zeptá: „Víte, kolik je Číňanů?" či „Můžeme mít v Číně dvě děti?" Opakovaně se také táže diváků: „Chcete se mě na něco zeptat?" Odpovídá pak zčásti na otázky diváků i na to, o čem chce sama mluvit.

Lu vypráví příběh plný tragických událostí, nepřízně osudu a zároveň cesty za úspěchem. Ten je konfrontován s globálními otázkami dnešního světa a ambivalentním vztahem západní společnosti k Číně, který se pohybuje od obdivu k východní kultuře až po strach z ekonomické hegemonie.

Autentické zážitky tanečnice a zpěvačky Jing Lu ukazují společenský rozdíl v jejích dvou domovech: Číně a Česku. Kromě osobních sdělení o své minulosti, touhách, vzpomínkách a snech Lu ukazuje naše mnohdy xenofobní představy a předsudky.

Z dlouhodobé spolupráce režisérky Jany Svobodové a čínské herečky Jing Lu tak vznikla zajímavá divadelní výpověď migrantky, a zároveň konfrontace s palčivým obrazem naší společnosti.

Snad všichni by se podle autorek měli zamyslet, zda znají víc než jen čínské nudle. Představení uvádí DIOD ve středu 29. ledna, začíná o půl osmé a vstupenky jsou za 160 korun.

LUCIE ŽÁČKOVÁ